Czternasta emerytura - kiedy będzie wypłacana?

Czternasta emerytura - kiedy będzie wypłacana?
Drukuj Skomentuj

W tym roku po raz pierwszy polscy emeryci otrzymają czternaste emerytury.  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powiadomiło, kiedy emeryci mogą otrzymać dodatkowe świadczenie. Przeczytaj, by poznać datę wypłaty oraz wysokość czternastej emerytury.

Czternaste emerytury to świadczenia podobne do „trzynastek”.  Trzynaste emerytury pobierać mogą niemal wszyscy emeryci i renciści. Są on wypłacane od kwietnia i wynoszą 1250,88 zł brutto.

 

Sprawdź także: Szczepienia są niezwykle ważne. A seniorzy nie chcą się szczepić

 

Ile wyniesie czternasta emerytura?


Seniorzy będą otrzymywać pełne lub pomniejszone "czternastki". Najwyższą otrzymają ci, których emerytura podstawowa nie przekracza 2900 zł brutto, a dodatkowego świadczenia w ogóle nie otrzymają osoby, których emerytura przekracza próg 4150 złotych - zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

 

Komu przysługuje czternasta emerytura?


Czternaste emerytury będą przysługiwały nie tylko emerytom, ale również osobom, które pobierają inne świadczenia, w tym m.in. rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną, rentę socjalną, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, a także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

 

Czytaj również: Żywokost lekarski - jakie ma właściwości?


Jak podaje Gazeta.pl, minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że "czternastka" będzie wypłacana w IV kwartale 2021 r. . Jak wynika z doniesień, czternastki będą wypłacane najprawdopodobniej w listopadzie. Warto również dodać, że w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, seniorzy otrzymają czternastą emeryturę w grudniu 2021 roku.


Świadczenia w postaci czternastych emerytur będą wypłacane seniorom automatycznie. Nie ma potrzeby składania specjalnych wniosków, by wyrazić chęć poboru świadczenia.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!