Czy grozi nam utrata wzroku?
Jak wynika z danych statystycznych, 60 mln Amerykanów, czyli 1/5 populacji, do 2030 roku grozi upośledzenie lub utrata wzroku. W Polsce sytuacja prezentuje się w taki sposób, że na około 5 mln niepełnosprawnych, aż 1,5 mln stanowią osoby niepełnosprawne z powodu chorób narządu wzroku.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 90 % przypadków upośledzenia, czy utraty wzroku wynika z przewlekłych chorób narządu wzroku. Ogólnie rzecz biorąc, u pacjenta przez wiele lat rozwijają się zmiany chorobowe, które wcześniej leczone nie byłyby wynikiem powikłań i nie doprowadziłyby do utraty wzroku.
Jak szacuje Światowa Orgaznizacja Zdrowia, problem upośledzenia wzroku dotyczy 285,4 mln ludzi w skali globalnej, z czego 13,8 % to osoby niewidome. Jakie są najczęstsze przyczyny chorób oczu? Należą do nich wady refrakcji przekładające się na ostrość widzenia (42 %), zaćma (33 %) oraz jaskra (2 %). Dominującą przyczyną utraty wzroku jest zaćma (51 %), następnie jaskra (8 %), a także zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD.
źródło: newsrm.tv