Czy komornik może zająć czternastą emeryturę? Sprawa jest jasna
Czternasta emerytura to duży zastrzyk gotówki, na który czeka wielu seniorów. Nie wszyscy mogą liczyć jednak na dodatkowe pieniądze. Niektórzy martwią się też, że ten zastrzyk gotówki zajmie komornik. Czy to możliwe?
Czy komornik może zająć 14. emeryturę?
Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów wskazuje jasno w sprawie zajęcia komorniczego czternastej emerytury. Okazuje się, że nie jest to możliwe, ponieważ to jednorazowa wypłata, która nie może być ściągania zadłużenia. Egzekucji komorniczej nie może podlegać też dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek dla weterana poszkodowanego.
Sprawdź także: Kiedy 14. emerytura trafi do seniorów? Będą opóźnienia
Komornik może jednak zająć standardową pobieraną co miesiąc emeryturę lub rentę. W przypadku alimentów może zająć maksymalnie 60% świadczenia. W przypadku pozostałych długów może być to maksymalnie 25% emerytury lub renty.
Kto może otrzymać czternastą emeryturę?
Czternastka to przyznawane automatyczne świadczenie. Choć nie należy składać o nie wniosku, to należy spełnić pewne warunki. Wielu seniorów zastanawia się, czy dodatkowe pieniądze trafią na ich konta. Jeśli dochód zmieści się w 2900 zł brutto, dostaniemy świadczenie w pełnej wysokości, które w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto.
Czytaj także: Koalicja Obywatelska zapowiada dodatkowe pieniądze dla seniorów
W pozostałych przypadkach zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Najniższa możliwa wypłata to 50 złotych. Zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 2023 roku świadczenie to zostało wprowadzone na stałe, więc czeka na nie wielu emerytów i rencistów.