Czy można dostawać emeryturę i rentę jednocześnie? Tak, ale jest wymóg

Czy można dostawać emeryturę i rentę jednocześnie? Tak, ale jest wymóg
Drukuj Skomentuj

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy można dostawać emeryturę i rentę jednocześnie. Odpowiedź dla wielu osób może być zaskakująca – bowiem brzmi: tak. Trzeba jednak spełnić pewien warunek.

Czy można dostawać emeryturę i rentę w tym samym czasie?


Renta to świadczenie, które jest wypłacane stale lub okresowo, czyli przyznane na określony czas świadczenie z tytułu długotrwałej lub trwałej niezdolności do pracy, służby albo po śmierci członka rodziny. Aby otrzymać rentę potrzebne jest zgromadzenie dokumentacji, a jej pobieranie z reguły przekreśla możliwość pracy zawodowej.

 

Sprawdź także: Znajdź ten dokument. Może podwyższyć twoją emeryturę
 


Osoby, które pobierają rentę, a osiągną wiek emerytalny, muszą wybrać świadczenie. Jeśli tego nie zrobią, ZUS wybierze za nich korzystniejszą formę świadczenia. Jak podaje kobieta.gazeta.pl, wyjątek stanowi renta wypadkowa, która jest przyznawana, gdy dochodzi do wypadku w pracy lub w drodze do niej albo gdy stwierdzono chorobę zawodową.


Osoba uprawniona może pobierać jednocześnie:

  • emeryturę powiększoną o połowę kwoty należnej renty wypadkowej,
  • rentę wypadkową powiększoną o połowę kwoty należnej emerytury.

 

Niestety, należy pamiętać o tym, że nie ma możliwości pobierania obu świadczeń jednocześnie w pełnej wysokości. Niezwykle ważnym warunkiem jest też zrezygnowanie z osiągania innych przychodów. Do takiego połączonego świadczenia przysługiwać będzie także jeden dodatek pielęgnacyjny.

 

Ile wynosi renta wypadkowa?


Wysokość renty wypadkowej jest uzależniona od kwoty bazowej, stażu zawodowego i tego, czy osoba jest częściowo, czy całkowicie niezdolna do pracy. ZUS przy obliczaniu renty wybiera najkorzystniejszy wariant, a świadczenie nie może być niższe niż kwota gwarantowana (60 proc. podstawy wymiarów w przypadku częściowej niezdolności, 80 proc. podstawy wymiaru w przypadku całkowitej niezdolności i 100 proc. podstawy wymiaru w przypadku uprawnienia do renty szkoleniowej).



Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: kobieta.gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!