Czy można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy społecznej?

Czy można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy społecznej?
Drukuj Skomentuj

Czy można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy społecznej? To pytanie, które zadaje sobie wielu. Warto więc wiedzieć, czy w ogóle jest taka możliwość, a jeśli tak – to kiedy? Rozwiewamy wątpliwości.

Czy można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy społecznej?


Okazuje się, że podopieczny może zostać skierowany do prywatnego domu pomocy społecznej.  Jest to jednak sytuacja wyjątkowa. Podstawowym warunkiem jest brak wyjścia. O co dokładnie chodzi? Można to zrobić pod warunkiem braku wolnych miejsc w publicznym domu pomocy społecznej o zasięgu lokalnym – to znaczy gminnym i powiatowym.

 

Sprawdź również: Nowy dom seniora na Białołęce. Seniorzy ustawiają się w kolejce


W takiej sytuacji wprowadzone zostają również indywidualne opłaty za pobyt w placówce oraz zasady ich uiszczania. „Wysokość opłat zamiast średniego miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej wyznacza umowa zawarta przez podmiot prowadzący dom z gminą kierującą do placówki. Postanowienia takiej umowy nie skutkują bezpośrednio wobec pensjonariusza, mogą jedynie posłużyć do określenia opłaty wnoszonej przez mieszkańca oraz ewentualnie do ustalenia obciążeń zobowiązanych w dalszej kolejności. W ustaleniu opłaty gmina powinna kierować się zasadami obowiązującymi w stosunku do publicznych domów pomocy” – czytamy na stronie pomocspoleczna24.pl.

 

Czytaj także: Rozwój osobisty seniora w domu opieki. To warto wiedzieć!

 

Warto jednak pamiętać, że umieszczenie w niepublicznym domu pomocy społecznej, nieprowadzonym na zlecenie organu samorządu terytorialnego wymaga wydania decyzji administracyjnej (uznaniowej). Decyzja o skierowaniu pozwoli na zawarcie umowy z daną placówką, a decyzja odmowna będzie umożliwiała stronie złożenie odwołania od rozstrzygnięcia.

 


Źródło: pomocspoleczna24.pl.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!