Czy można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy społecznej?
Czy można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy spoÅ‚ecznej? To pytanie, które zadaje sobie wielu. Warto wiÄ™c wiedzieć, czy w ogóle jest taka możliwość, a jeÅ›li tak – to kiedy? Rozwiewamy wÄ…tpliwoÅ›ci.
Czy można skierować podopiecznego do prywatnego domu pomocy społecznej?
Okazuje siÄ™, że podopieczny może zostać skierowany do prywatnego domu pomocy spoÅ‚ecznej. Jest to jednak sytuacja wyjÄ…tkowa. Podstawowym warunkiem jest brak wyjÅ›cia. O co dokÅ‚adnie chodzi? Można to zrobić pod warunkiem braku wolnych miejsc w publicznym domu pomocy spoÅ‚ecznej o zasiÄ™gu lokalnym – to znaczy gminnym i powiatowym.
Sprawdź również: Nowy dom seniora na BiaÅ‚ołęce. Seniorzy ustawiajÄ… siÄ™ w kolejce
W takiej sytuacji wprowadzone zostajÄ… również indywidualne opÅ‚aty za pobyt w placówce oraz zasady ich uiszczania. „Wysokość opÅ‚at zamiast Å›redniego miesiÄ™cznego kosztu utrzymania w domu pomocy spoÅ‚ecznej wyznacza umowa zawarta przez podmiot prowadzÄ…cy dom z gminÄ… kierujÄ…cÄ… do placówki. Postanowienia takiej umowy nie skutkujÄ… bezpoÅ›rednio wobec pensjonariusza, mogÄ… jedynie posÅ‚użyć do okreÅ›lenia opÅ‚aty wnoszonej przez mieszkaÅ„ca oraz ewentualnie do ustalenia obciążeÅ„ zobowiÄ…zanych w dalszej kolejnoÅ›ci. W ustaleniu opÅ‚aty gmina powinna kierować siÄ™ zasadami obowiÄ…zujÄ…cymi w stosunku do publicznych domów pomocy” – czytamy na stronie pomocspoleczna24.pl.
Czytaj także: Rozwój osobisty seniora w domu opieki. To warto wiedzieć!
Warto jednak pamiÄ™tać, że umieszczenie w niepublicznym domu pomocy spoÅ‚ecznej, nieprowadzonym na zlecenie organu samorzÄ…du terytorialnego wymaga wydania decyzji administracyjnej (uznaniowej). Decyzja o skierowaniu pozwoli na zawarcie umowy z danÄ… placówkÄ…, a decyzja odmowna bÄ™dzie umożliwiaÅ‚a stronie zÅ‚ożenie odwoÅ‚ania od rozstrzygniÄ™cia.
ŹródÅ‚o: pomocspoleczna24.pl.