Czy okres nauki wlicza się do emerytury? Oto stanowisko ZUS

Czy okres nauki wlicza się do emerytury? Oto stanowisko ZUS
Drukuj Skomentuj

Wiele osób zastanawia się, czy okres nauki wlicza się do emerytury. Warto wiedzieć, że na staż pracy konieczny do przyznania emerytury składają się zarówno okresy składkowe, jak i nieskładkowe, jednak jeśli chodzi o okres nauki – nie jest to jednoznaczne.

Czy okres nauki wlicza się do emerytury? Odpowiedź ZUS


Aby przejść na emeryturę kobieta musi ukończyć 60. rok życia, z czego co najmniej 20 lat pracować, z kolei mężczyzna musi ukończyć 65 lat oraz mieć 25-letni staż pracy. Czy do wymaganego stażu pracy można zaliczyć naukę w szkole średniej oraz studia? ZUS odpowiada.

 

Sprawdź również: 300 zł miesięcznie do emerytury. Gotówka tylko dla wybranych


Czas nauki w szkole wyższej na jednym kierunku może wliczać się do stażu pracy pod warunkiem, że ukończymy go w wymaganym wymiarze. Potrzebna jest jednak odpowiednia dokumentacja - zaświadczenie o ukończeniu studiów wraz z okresem ich trwania i wymiarem programowym albo dyplom.


Do stażu pracy wliczają się również:

  • okres studiów doktoranckich i aspirantury naukowej,
  • okres asystenckich studiów przygotowawczych,
  • okresy dokształcania zawodowego lekarzy w klinikach akademii medycznych i oddziałach instytutów naukowych w charakterze wolontariusza (do 1 roku).

 

Ile lat liczy się do emerytury za studia?

 

Niektórzy mogą być zdziwieni
Warto wiedzieć, że do stażu pracy zaliczane są zarówno studia w trybie dziennym, jak i wieczorowym oraz zaocznym. Co więcej, niezależnie od uzyskania tytułu licencjata, czy magistra, w obu przypadkach jest to okres 8 lat. Jeśli podczas studiowania podjęliśmy pracę, czas ten się nie sumuje. Szkoła średnia nie zalicza się do stażu pracy.

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: kobieta.gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!