Czy seniorzy mogą ćwiczyć pilates?

Czy seniorzy mogą ćwiczyć pilates?
Drukuj Skomentuj

Aktywność fizyczną zaleca się osobom w każdym wieku - również seniorom. Ważne jednak jest, by aktywność fizyczna była dobrana do Twoich możliwości. Czy więc seniorzy mogą ćwiczyć pilates? Owszem - jest to rodzaj ćwiczeń, które często zaleca się osobom po 60 roku życia. Sprawdź, dlaczego!

Kilka słów o pilatesie


Pilates to forma ćwiczeń, która łączy w sobie elementy baletu, jogi i ćwiczeń siłowych. Dla ćwiczeń charakterystyczne jest to, że duży nacisk kładzie się na odpowiednie oddychanie, zachowanie równowagi i kontrolę ruchów: ich precyzji i ciągłości. Dodatkowo pilates to ćwiczenia dla ciała i umysłu - a to przez to, że wymagają dużej koncentracji.

Pilates uchodzi za aktywność bezpieczną dla każdego, bez względu na wiek. Również dla seniorów wymienia się wiele pozytywnych efektów:

 

 1. wzmacnia mięśnie,
 2. zwiększa elastyczność ciała,
 3. poprawia koordynację i równowagę,
 4. kształtuje prawidłową postawę,
 5. zmniejszają bóle kręgosłupa i stawów,
 6. wpływa pozytywnie na układ krążeniowo - oddechowy,
 7. pomagają się odprężyć i zrelaksować,
 8. wykonywany w grupie - zapobiega izolacji.

 

Przeczytaj też: Joga dla aktywnych seniorów

 

Jak ćwiczyć pilates


Efekty widać jednak tylko wtedy, gdy trenujesz prawidłowo. Dlatego pamiętaj:

 

 • ćwicz boso lub w skarpetkach (buty przeszkadzają w precyzyjnym ruchu),
 • wybierz niekrępujący strój,
 • przygotuj matę antypoślizgową,
 • ćwiczenia są raczej statyczne (istnieje małe ryzyko urazu), ale zwracaj uwagę na precyzję ruchów i oddech.


Warto też zorientować się, czy w okolicy są organizowane zajęcia pilatesu dla seniorów. Sprawdź ofertę Uniwersytetów Trzeciego Wieku, fitness klubów i domów kultury. Niektóre ośrodki różnicują swoją ofertę, tworząc grupy zależne od stopnia sprawności / zaawansowania. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów - takie zajęcia są bardziej dopasowane do ograniczeń uczestników.

Zajęcia w grupie są tym bardziej korzystne, ponieważ odbywają się pod okiem doświadczonego trenera. Ponadto ćwiczenie w grupie zwiększa motywację do kontynuowania aktywności, a także zapobiega izolacji seniorów w społeczeństwie.

Pamiętaj jednak, że niektóre ośrodki przed rozpoczęciem zajęć wymagają okazania zaświadczenia od lekarza, że nie ma przeciwwskazań do uczestniczenia w zajęciach pilates. Komu więc nie zaleca się podejmowania tej formy ćwiczeń?

 

Pilates - dla kogo nie jest wskazany?


Przeciwwskazaniem do ćwiczeń pilatesu u seniorów są:

 


Jeśli nie masz pewności, czy możesz podjąć ćwiczenia - skonsultuj się z lekarzem!

 

 

Może zainteresuje Cię też: Choreoterapia na utrzymanie aktywności fizycznej w podeszłym wieku

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

 • Krupeczka
  odpowiedz

  Ćwiczę pilates od kilku lat, ale nie ma nawet mowy o jakimkolwiek zaprzyjaźnianiu się. Każdy ma swoją matę do ćwiczenia, ćwiczy się w milczeniu i skupieniu, a po zajęciach każdy przebiera się w szatni i prędko wychodzi zajęty własnymi sprawami. Nikt nie ma pojęcia jak kto ma na imię ani nazwisko, a jak wprowadzono RODO, to jest się tylko numerem.

Słowa kluczowe