Czy seniorzy są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek?

Czy seniorzy są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek?
Drukuj Skomentuj

Od 16 kwietnia 2020 roku wchodzi kolejne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia nowych ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jednym z nowych nakazów jest obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Czy w takim wypadku maseczki ochronne będą musieli nosić także seniorzy?

Od dzisiaj wchodzi w życie obowiązek zakrywania  ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu. Pierwsze rozporządzenie o konieczności zakrywania ust i nosa budziło wiele wątpliwości ze względu na swoją nieścisłość. W nowym rozporządzeniu, które pojawiło się w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw, nakaz ten został doprecyzowany. 

 

Czym należy zakrywać twarz?

 

Nowe rozporządzenie nakłada obowiązek zakrywania twarzy i nosa w miejscu publicznym za pomocą odzieży lub jej części, maski lub maseczki. Przepis obowiązuje do odwołania.

 

W jakich miejscach można chodzić bez maseczki?

 

Nowe rozporządzenie nakłada obowiązek zakrywania twarzy i nosa w miejscach publicznych. W myśl tego przepisu, na własności prywatnej np. domu czy ogrodzie możemy przebywać bez maseczki.  W przypadku poruszania się pojazdem samochodowym w którym przebywa 1 osoba bądź 1 osoba z dzieckiem, również nie trzeba stosować osłony. 

 

Nos i usta należy zakrywać  w miejscach ogólnodostępnych czyli przestrzeni publicznej, np. środkach publicznego transportu zbiorowego, pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Maseczki trzeba będzie nakładać także w budynkach użyteczności publicznej, tzn. obiektach handlowych, usługowych, targowiskach i terenie nieruchomości wspólnych

Jednym słowem maseczki nakładamy zawsze poza miejscem zamieszkania.

 

Czy seniorzy są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek?

 

Osoby, którym zasłony twarzy utrudniałyby oddychanie ze względu na stan zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności nie muszą przestrzegać tego rozporządzenia.

Nie zwalnia to jednak z konieczności zachowania dystansu minimum 2 metrów pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej.

 

Kara za brak zasłonięcia twarzy

 

Za nieprzestrzeganie tego obostrzenia należy liczyć się z karami pieniężnymi. Osobie, która zostanie przyłapana na braku maski bądź innej tkaniny zasłaniającej usta i nos, może grozić mandat do 500 zł. 

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (3)