Czy suplementy wapnia szkodzą?

Czy suplementy wapnia szkodzą?
Drukuj Skomentuj

W profilaktyce osteoporozy często stosowane są suplementy diety z wapniem. Jednak ostatnie badania specjalistów wykazują, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia seniorów!

Szczególnie zagrożone osteoporozą są kobiety po 50. roku życia, które przeszły menopauzę. Zmniejszony poziom estrogenów i innych hormonów może prowadzić do zmian w strukturze tkanki kostnej, a co za tym idzie, także do osłabienia kości. Skuteczną ochroną przed osteoporozą jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin a także wapnia.

Dowiedz się więcej o tej chorobie, zobacz: Jakie są objawy osteoporozy?

W profilaktyce tej choroby popularne stały się suplementy wapnia. Jednak badania specjalistów jasno wykazują, że suplementy z tym pierwiastkiem mogą być szkodliwe dla zdrowia osób starszych. Po przeprowadzeniu badań klinicznych na grupie 12 tys. pacjentów, wyszło na jaw, że stosowanie suplementów wapnia zwiększa ryzyko zawału serca. Oprócz tego wapń znajdujący się w suplementach może przyczynić się do innych problemów układu krążenia. Naukowcy wymieniają tu między innymi wapnienie i usztywnienie naczyń krwionośnych.

Takie alarmujące dane dotyczą tylko suplementu wapnia. Dieta osób starszych powinna być bogata w ten pierwiastek, dlatego zaleca się przyjmowanie wapnia występującego naturalnie w pokarmie. Aby dostarczyć odpowiednią jego ilość można jeść, np. ser twarogowy, ser żółty, jogurt naturalny oraz pić mleko. Jednocześnie trzeba ograniczyć przyjmowanie niektórych substancji, jak alkohol czy kofeina. Ich obecność w organizmie zmniejsza możliwość wchłaniania wapnia.

Zobacz czego nie może zabraknąć w twojej codziennej diecie, wejdź: Dieta po pięćdziesiątce

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe