Demencja i Alzheimer - różnice

Demencja i Alzheimer - różnice
Drukuj Skomentuj

Mimo, że obie nazwy stosowane są zamiennie, w rzeczywistości demencja i alzheimer to zupełnie inne schorzenia.

Choroby wieku starczego

 

Za 80% przypadków demencji odpowiada choroba Alzheimera, dlatego powszechnie terminy te stosujemy jako synonimy. Z biegiem lat, nasze organizmy się starzeją. Podobnie dzieje się z naszym mózgiem. Skutkiem tego są typowe objawy jak: jak zaniki pamięci, ogólne zagubienie, problemy z koncentracją czy obniżenie samopoczucia i negatywne stany emocjonalne. Jeśli jednak będziemy dbali o seniora i jego dietę, motywowali go do ćwiczeń fizycznych i trenowania pamięci, obniżenie koncentracji seniora, nie powinno być znacząco odczuwalne. Jeśli jednak seniora dotknie Alzheimer lub demencja - będą potrzebne bardziej zdecydowane kroki.


Sprawdź również: Finał kampanii „Polska pomaga” poświęcony pomocy seniorom


Czym jest demencja?

 

Demencja starcza to schorzenie, któremu towarzyszy zbiór niepokojących objawów o charakterze psychicznym. Nasilające się wraz z postępowaniem choroby objawy demencji – m.in. problemy z pamięcią, ale także np. zaburzenia mowy czy liczenia - nie pozwalają pacjentowi normalnie funkcjonować.

 

Typowymi objawami demencji są:

 

  • kłopoty z pamięcią krótkotrwałą,
  • problemy z odnalezieniem się w czasie i przestrzeni, (zapominanie aktualnej daty, trasy do domu czy sklepu etc.)
  • chwiejność emocjonalna, depresja,
  • agresywność,
  • problemy z nazewnictwem, liczeniem,
  • problemy z oceną sytuacji (chory może ubierać się nieadekwatnie do pogody, powodować sytuacje niebezpieczne i nie rozumieć przyczyn i skutków poszczególnych działań)

Czym jest choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego (neurodegeneracyjna) powodująca ogólne otępienie. Jej przyczyny oraz powstawanie nie zostały do końca poznane. Na Alzheimera chorują najczęściej osoby starsze, który ukończyły 65. rok życia, dlatego tak często wiązana jest z mniejszą sprawnością umysłową z powodu wieku. Proces choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią czy myśleniem. Alzheimer to dolegliwość, która rozwija się bardzo powoli i z czasem powoduje problemy w życiu codziennym. Ostatecznie dochodzi do zaniku mózgu, co widoczne jest podczas tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego. W dużym uproszczeniu, możemy przyjąć że Alzheimer, to zaawansowana postać demencji. Współczesna medycyna nie posiada leku, który hamowałby rozwój choroby.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!