Demencja starcza - jak jej zapobiegać?

Demencja starcza - jak jej zapobiegać?
Drukuj Skomentuj

Pod koniec października naukowcy z Florida State University w Tallahassee w The Journals of Gerontology opublikowali badania, z którego wynika, że samotność u seniorów grozi demencją. Okazuje się, że u osób osamotnionych ryzyko rozwoju otępienia starczego może być aż o 40 % wyższe w porównaniu do osób, którzy czują się odizolowani. Warto przy tym zaznaczyć, że znaczenie miało indywidualna ocena poziomu izolacji od otoczenia.

Czym jest demencja?


Demencja (inaczej: otępienie), jest przewlekłą, postępującą chorobą mózgu. Składa się na nią zespół symptomów, charakteryzujących się spadkiem wyższych funkcji poznawczych, znacznie silniejszych niż przy normalnym procesie starzenia się. Najczęściej towarzyszą jej lęk, drażliwość, zmiany zachowania, depresja, spadek samooceny.

Najczęstszymi objawami demencji są:

 

 • osłabienie pamięci (niezdolność do przypomnienia sobie niedawnych zdarzeń i miejsc, trudność w rozpoznawaniu rodziny i przyjaciół),
 • osłabienie zdolności: orientacji, rozumienia, liczenia, uczenia się, oceny sytuacji,
 • niezdolność do samodzielnego dbania o siebie, do organizacji codziennych spraw i planowania,
 • zagubienie w dobrze znanym sobie środowisku (np. we własnym domu) i kłopoty z chodzeniem,
 • zmiany w osobowości: pogorszenie kontroli emocji, motywacji,
 • rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia paranoiczne,
 • halucynacje.


Demencja dotyczy niemal 50 milionów ludzi i jest jedną z przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie.

 

Samotność - wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne


Człowiek z natury jest osobą towarzyską. Potrzebujemy relacji z innymi, by móc dobrze funkcjonować. W przypadku seniorów towarzystwo drugiej osoby może być pomocne również przy codziennych czynnościach, z których wiele nadwyręża kręgosłup czy stawy. Ponadto obecność w domu drugiej osoby albo częste odwiedziny seniora zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych następstw po upadkach i uderzeniach.

Samotność ma jednak przede wszystkim wpływ na zdrowie psychiczne. Badania pokazują, że osoby samotne gorzej śpią. To z kolei przekłada się na negatywne oddziaływanie na mózg i cały organizm: może wzrastać ciśnienie krwi, wywoływać lęki i stres. Samotność zwiększa też ryzyko depresji.

 

Jak zapobiegać demencji?


Przyczynami demencji może być nie tylko poczucie osamotnienia, ale też np. choroby zwyrodnieniowe (typu Alzheimer), otępienie naczyniowe spowodowane krwotocznymi bądź niedokrwiennymi zmianami w mózgu, albo też zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne, cukrzyca, choroby typu HIV, kiła, nadużywanie alkoholu.

 

Przeczytaj też: Czy to Alzheimer? - poradnik na Światowy Dzień Choroby Alzheimera

 

Seniorze, żeby zapobiegać demencji:

 

 • Graj w szachy i rozwiązuj krzyżówki - stymulują one pamięć i ćwiczą koncentrację.
 • Dbaj o dietę - jedz posiłki bogate w witaminy z grupy B, zwłaszcza B9 (kwas foliowy) oraz B12 (metylokobalamina). Pij świeże soki warzywne i owocowe, zawierające duże ilości witaminy E oraz C.
 • Ogranicz spożywanie alkoholu - alkohol w dużych ilościach niszczy komórki nerwowe budujące mózg, przyspieszając jego starzenie się.
 • Bądź aktywny fizycznie - nie tylko obniżysz ciśnienie krwi, ale też dotlenisz mózg i zapobiegniesz tworzeniu się miażdżycowych załogów, a także poprawisz kondycję psychiczną.
 • Utrzymuj częste kontakty ze znajomymi - pamiętaj: samotność sprzyja rozwojowi demencji! Warto korzystać z zajęć przygotowywanych specjalnie dla seniorów (Zobacz: Arteterapia dla seniorów)


Opiekunie, żeby opóźnić rozwój demencji u bliskich Ci osób, pamiętaj:

 

 • Dbaj o to, by senior był jak najdłużej aktywny i samodzielny - nie wyręczaj go we wszystkim! Zachęcaj do pomagania w codziennych czynnościach, adekwatnych do możliwości seniorów.
 • W razie potrzeby wprowadź w mieszkaniu zmiany ułatwiające poruszanie się. Na dalszym etapie możesz też wprowadzić karteczki podpisujące pomieszczenia i przedmioty.
 • Przeciwdziałaj izolacji - upewnij się, że senior nie czuje się samotny.
 • Nie ignoruj objawów - wycofanie się seniorow, przygnębienie, zapominanie to nie zawsze cechy starzenia się. W razie niepokojących symptomów porozmawiaj z seniorem oraz skontaktuj się ze specjalistą.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe