Depresja u seniora

Depresja u seniora
Drukuj Skomentuj

Już niedługo, bo 10 października, odbędzie się Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Akcja skupia uwagę przede wszystkim na globalnym wymiarze zdrowia psychicznego, w tym na problemie rozpoznawanym we wszystkich krajach: depresji. Warto pamiętać, że jest to choroba, która może dotyczyć osoby w każdym wieku - również seniorów.

Szacuje się, że do 2020 r. depresja stanie się najczęstszą przyczyną chorób zachodniego społeczeństwa. Celem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest podnoszenie efektywności leczenia osób chorych, poprawa dostępu do opieki zdrowotnej, a także redukowanie piętna i omijania tematu tabu wokół tego typu dolegliwości psychicznych. Obecnie największym problemem jest zbyt późne rozpoznanie oraz brak przekonania chorych do efektywności leczenia.


W przypadku seniorów, depresję jest często trudniej rozpoznać przez mylenie jej objawów z innymi dolegliwościami. Na co warto zwracać uwagę?

 

Ból


Pierwszym objawem jest ból, który nie ma swojego uzasadnienia w żadnej chorobie ani przyczynach zewnętrznych. O ile pojawiający się od czasu do czasu ból głowy nie jest niczym nienaturalnym, zbyt częste migreny przy braku wyjaśnienia dla ich powstawania mogą być objawem problemów psychicznych.

 

Apatia


Smutek to emocja, którą najczęściej kojarzymy z depresją - ale nie jedyna, która może świadczyć o pogorszeniu zdrowia psychicznego. Jeśli zauważymy u seniora znudzenie, brak zainteresowania tym co się wokół dzieje przez dłuższy okres czasu, warto zastanowić się nad konsultacją u specjalisty. Objawom może towarzyszyć tzw. anhedonia, „zgubiona radość” - kiedy senior nie chce angażować się w to, co dotąd sprawiało mu radość i nie odczuwa przyjemności. Równie niepokojące jest zaniedbywanie dotychczasowego hobby, rezygnowanie z innych zajęć na rzecz ciągłego oglądania TV albo spania.

 

Sprawdź też: Potrzeby emocjonalne seniora

 

Porywczość


Choć wydawałoby się, że wybuchowość jest całkiem innym stanem od apatii, ona również może świadczyć o pogorszeniu zdrowia psychicznego seniora. Depresja powoduje, że pacjentom trudniej jest opanować emocje. Stają się porywczy i nieprzewidywalni, brak im cierpliwości i zrozumienia. Wybicie ich z rytmu często prowadzi do wybuchów złości, odreagowywania na bliskich.

 

Problemy z koncentracją


Chorzy na depresję mogą spać całymi dniami - albo mieć problemy ze snem. Mogą też zasypiać o stałej porze, ale w nocy notorycznie się budzić.


Rozregulowanie trybu czuwania i odpoczynku powoduje u nich problemy ze skupieniem. Brak koncentracji, notoryczne zapominanie, problemy z podejmowaniem decyzji, kłopoty z koordynacją ruchów i myśli - to również objawy depresji. 

 

Może zainteresuje Cię też: Sposoby na doskonalenie pamięci u seniora

 

 

Nie ignoruj!


Depresję u seniorów często się lekceważy. To, co u 35-latka uznaje się za objawy zaburzeń psychicznych, u osób starszych postrzegamy jako naturalne przywary wieku. Dodatkowym problemem jest fakt, że u seniorów depresja na ogół łączy się z innymi chorobami, np. cukrzycą, nadciśnieniem. Czasem te choroby mogą wywołać epizod depresyjny, ale czasem to nieleczona depresja wywołuje pogorszenie chorób cywilizacyjnych.

Jednym ze sposobów zapobiegania depresji jest aktywizacja osób starszych. Przeczytaj o tym więcej tu:

Senior na emeryturze: jak aktywnie spędzić czas wolny?

Aktywizacja seniorów w domach opieki

Jeśli zauważysz u seniora któryś z powyższych symptomów utrzymujący się przez dłuższy okres czasu, nie lekceważ ryzyka i zgłoś się do specjalisty. Dobra wiadomośc jest taka, że depresja w każdym wieku jest chorobą uleczalną. Odpowiednio dobrane leki przeciwdepresyjne są relatywnie bezpieczne przy środkach farmakologicznych innych chorób.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe