Dla kogo leczenie sanatoryjne?

Dla kogo leczenie sanatoryjne?
Drukuj Skomentuj

W Polsce pobyty w sanatoriach finansowane są ze środków publicznych. Aby skorzystać z leczenia sanatoryjnego trzeba jednak spełniać pewne wymogi określone w przepisach prawa.

Leczenie uzdrowiskowe


Leczenie uzdrowiskowe przeznaczone jest dla osób przewlekle chorych i rekonwalescentów wymagających rehabilitacji. Aby pobyt w sanatorium opłacany był ze środków publicznych trzeba spełniać określone wymogi.

Sanatorium to miejsce, które wykorzystuje walory rekreacyjne i przyrodnicze takie jak: wody termalne, borowina oraz inne czynniki środowiska, wywierające korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zazwyczaj tego typu zakłady medyczne usytuowane są w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie panuje specyficzny klimat a walory przyrodnicze sprzyjają szybszej rekonwalescencji. Sanatoria przeznaczone są dla osób przewlekle chorych, wymagających stałej rehabilitacji bądź leczenia szpitalnego. Aby dostać się jednak do takiego ośrodka trzeba mieć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

Zobacz także jakie zniżki przysługują emerytom: Jakie są ulgi dla seniorów?

 

Skierowanie na leczenie sanatoryjne


Leczenie sanatoryjne przysługuje osobom, które są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz wystawiając takie skierowanie bierze pod uwagę wiele czynników, między innymi:
- aktualny stan zdrowia pacjenta,
- brak przeciwwskazań do podjęcia leczenia uzdrowiskowego,
- oczekiwany wpływ leczenia na stan zdrowia,
- jeśli pacjent już z tego typu leczenia korzystał - dotychczasowy przebieg leczenia uzdrowiskowego
- zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego.

Wypisując skierowanie na leczenie sanatoryjne lekarz określa miejsce i rodzaj leczenia. Jednak tego typu określenia nie muszą być wiążące dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Gotowe skierowanie wymaga potwierdzenia przez wojewódzki oddział NFZ ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby ubiegającej się o leczenie uzdrowiskowe.

Leczenie sanatoryjne to świetny sposób na poprawę nie tylko zdrowia, ale i własnego samopoczucia. Aby jednak wyjechać, trzeba dopełnić kilku formalności. Dowiedz się więcej, wejdź: Jak wyjechać do sanatorium

Osoba, która będzie korzystać z sanatorium pokrywa koszty dojazdu oraz częściową odpłatność za wyżywienie oraz zakwaterowanie w danym ośrodku uzdrowiskowym. Z kolei podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, do wysokości określonej w umowie oddziału wojewódzkiego Funduszu z sanatorium, pokrywa różnicę kosztów zakwaterowania i wyżywienia.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe