Dlaczego starsi ludzie ciągle śpią?

Dlaczego starsi ludzie ciągle śpią?
Drukuj Skomentuj

Starsi ludzie często śpią krócej i mają problemy z zasypianiem. Czym jest to spowodowane? Dlaczego starsze osoby śpią inaczej?


Jak starsze osoby śpią?


Większość ludzi śpi od 7 do 9 godzin każdej nocy. Starsi ludzie rzadko śpią całą noc i około 4 na 10 starszych osób ma co najmniej jedną drzemkę w ciągu dnia. Trwa ona co najmniej pół godziny. Większość osób powyżej 80 roku życia odbywa więcej niż jedną drzemkę każdego dnia.


Zdarza się, że w nocy starsi ludzie potrzebują więcej niż pół godziny, aby zasnąć. Dotyczy to około 1 na 3 kobiet i 1 na 6 mężczyzn. Starsi ludzie najczęściej budzą się w nocy i spędzają mniej czasu na głębokim, orzeźwiającym śnie.

 


Dlaczego starsze ludzie śpią inaczej?


W nocy nasze ciało wytwarza hormon pomagający w czasie snu, zwany melatoniną. Starsi ludzie wytwarzają go mniej, dlatego trudniej jest im zasnąć. Są także inne czynniki, które utrudniają sen i mogą powodować budzenie w nocy. Należą wśród nich uderzenia gorąca u kobiet po konieczność pójścia do toalety w nocy i inne problemy zdrowotne, takie jak zapalenie stawów, które utrudniają utrzymanie w jednej pozycji przez całą noc. Po przejściu na emeryturę wiele osób zauważa, że wygodne jest spać krótką drzemkę w ciągu dnia.

 


Sprawdź także: Ciągłe zmęczenie u seniora - jak sobie z nim radzić?

 

 


Jakie choroby mogą zakłócić sen?

 

Wiele chorób może utrudnić sen. Niektóre z tych, które są powszechne u osób starszych to artretyzm, osteoporoza, choroba Parkinsona, nietrzymanie moczu, niestrawność, choroby serca i choroby płuc, takie jak astma. Leki stosowane w leczeniu tych stanów mogą również zakłócać sen. Niektóre zaburzenia snu są częściej obserwowane u osób starszych, w tym bezdech podczas snu i okresowe zaburzenia ruchu kończyn.

 

 

 
A co z problemami umysłowymi i snem?

 

Lęk i depresja mogą przeszkadzać w zasypianiu, a także powodować bezsenność w nocy.


Choroba demencji lub choroba Alzheimera mogą pogorszyć jakość snu. Osoby z tymi warunkami są bardziej zdezorientowane w nocy i mogą chodzić bez celu po domu. Jest to szkodliwe dla osoby z tą chorobą, jak i dla opiekuna. Ze względu na te problemy starsza osoba może być zmuszona do umieszczenia jej w domu opieki. Dwie trzecie mieszkańców domu opieki ma problemy ze snem. Ten problem jest silniejszy, jeśli osoba starsza nie ma wystarczająco dużo ćwiczeń lub ciekawych zajęć w ciągu dnia.

 


Jakie problemy ze snem częściej mają starsze osoby?

 

Nawet 1 na 4 osób starszych ma bezdech senny lub okresowe zaburzenia ruchu kończyn. Zaburzenia snu spowodowane problemami często zakłócają również sen partnera. Bezsenność jest obserwowana u 4 na 10 osób starszych.

 


Jak to leczyć?

 

Leczenie problemu snu zależy od przyczyny, więc problem musi być  rozpoznany przed rozpoczęciem leczenia. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o problemach ze snem. Istnieje wiele świetnych metod leczenia chrapania, bezdechu sennego, niespokojnych nóg, bezsenności i innych typowych problemów ze snem. Jeśli cierpisz na bezsenność, lekarz może zalecić stosowanie melatoniny. Tabletki na spanie są skuteczne przez krótki czas, ale nie mogą być używane dłużej niż kilka tygodni. Potem stają się mniej efektywne. Może się okazać, że trudno przestać je stosować i mogą też sprawić, że następnego dnia będziesz senny.

 

 


Sprawdź również: Aktywność fizyczna seniorów

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!