Dlaczego warto kupić materac przeciwodleżynowy

Dlaczego warto kupić materac przeciwodleżynowy
Drukuj Skomentuj

Jeśli opiekujesz się unieruchomionym z powodu wieku lub choroby seniorem, koniecznie zdecyduj się na zakup materaca przeciwodleżynowego!

Dlaczego warto kupić materac przeciwodleżynowy

 

Materace przeciwodleżynowe zaleca się dla osób, które w wyniku złego stanu zdrowia są unieruchomione – oznacza to, że nie mogą poruszać się ani zmieniać pozycji (bez względu na to, czy receptory skóry nadal są aktywne czy też nie). Jako profilaktykę przeciwodleżynową, lekarze zachęcają do zmieniania pozycji pacjenta co cztery godziny, jednak nie wszyscy opiekujący się chorymi są w stanie stosować się do tych zaleceń. Dlatego powstały materace, zapobiegające powstawaniu odleżyn.

 

Rodzaje materaców

 

 

  • materac na odleżyny bąbelkowy - zmiennociśnieniowy materac składający się z niewielkich komór, które regularnie wypełniają się naprzemiennie powietrzem; łatwy w eksploatacji; polecany szczególnie pacjentom o wadze pozostającej w normie,
  • materace gofrowe z pianki poliuretanowej - najtańsze i bez automatycznej pompki, są łatwe w czyszczeniu; mają powierzchnię przypominającą fale lub gofra; ich działanie przeciwodleżynowe polega na tym, że ze względu na fakturę niwelowany jest ucisk w konkretnych miejscach ciała, gdzie powstają odleżyny.
  • materac na odleżyny rurowy - ma poprzecznie ułożone komory w kształcie wałków, które również napełniają się powietrzem; dzięki swojej stabilnej budowie powinny korzytać z niego osoby otyłe, a także pacjentom, którzy już mają odleżyny (możliwość wyjęcia komory pod raną).

Ile kosztuje materac?

 

 

Najdroższe są materace rurkowe, kosztują nawet 300 zł. Nieco mniej pacjent zapłaci za materac bąbelkowy, którego koszt to około 180 zł. Najtańsze są piankowe materace na odleżyny. Ich cena wynosi maksymalnie 90 zł.

 

 

Utrzymanie osoby chorej, pozostającej stale w łóżku jest bardzo kosztowne, dlatego warto pomyśleć o innej opcji. Można zdecydować się na wypożyczenie materaca na odleżyny ze sklepu medycznego. Istnieje również możliwość uzyskania refundacji na zakup materaca.

 

 

Materac na NFZ

 

 

Na rehabilitacyjny sprzęt medyczny można pozyskać finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli więc zakup materaca przeciwodleżynowego stanowi dla kogoś zbyt duży wydatek, warto postarać się o takie wsparcie finansowe z NFZ, by jak najszybciej ulżyć choremu. Zlecenie na zaopatrzenie w tego typu przedmioty w przypadku pacjenta leżącego wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista. Wysokość dofinansowania wynosi 70%  z limitu NFZ 400 zł, czyli zwykle do standardowego materaca (w cenie limitu NFZ) pacjent dopłaca jedynie 120 zł, resztę kwoty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!