Dlaczego Wielkanoc jest ruchoma? Co roku obchodzimy ją w inny dzień
Dlaczego Wielkanoc jest ruchoma? Wiele osób się nad tym zastanawia. Okazuje się, że odpowiedź jest bardzo prosta. Odpowiadamy.
Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Oto odpowiedź
Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Aby to wyjaśnić, musimy cofnąć się w czasie. To w IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Warto jednak pamiętać, że daty kościelnej pełni zostały wyznaczone w czasie soboru nicejskiego i nieco się różnią od tych astronomicznych. Oznacza to, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Wynika z tego, że to, kiedy są święta wielkanocne, zależy od obliczeń astronomów, którzy żyli w odległych czasach.
Sprawdź także: Darmowe wakacje dla dziadków. Biuro podróży ma nową ofertę
Wielkanoc 2024 – kiedy wypada?
Święta wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, które ma za zadanie przypominać nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Wiele osób traktuje je jako czas spotkań z bliskimi, najczęściej przy świątecznym stole pełnym smakołyków. Jak już wiemy, w przeciwieństwie do Bożego Narodzenia, Wielkanoc jest świętem ruchomym. W 2024 roku Wielkanoc wypada 30 marca. 1 kwietnia to nie tylko prima aprilis, ale też śmigus dyngus, czyli drugi dzień świąt.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek