Dodatek 2760 zł rocznie dla emerytów. Jak go otrzymać?

Dodatek 2760 zł rocznie dla emerytów. Jak go otrzymać?
Drukuj Skomentuj

Szalejąca inflacja sprawia, że każdy z nas cieszy się z dodatkowego zastrzyku gotówki. Niektórzy seniorzy mogą otrzymać 230 zł miesięcznie do końca życia, co rocznie daje kwotę 2760 zł. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze i jakie wymagania należy spełnić?

Dodatek 2760 zł rocznie dla emerytów – kto może otrzymać pieniądze?


Dodatkowe świadczenie należy się tylko emerytom spełniającym konkretne wymagania. Mowa o świadczeniu ratowniczym, czyli aż 230 zł miesięcznie do końca życia. Rocznie jest to dodatek w wysokości 2760 zł. Pod koniec lipca zniesione zostało opodatkowanie tego świadczenia, więc emeryci mogą cieszyć się naprawdę sporą kwotą.

 

Sprawdź także: Waloryzacja emerytur po wyborach. Nawet kilkaset złotych więcej


230 zł miesięcznie przysługuje osobom, które pracowały jako strażacy w ochotniczej straży pożarnej, lub jako ratownicy górscy. Warto jednak pamiętać, że samo członkostwo w strukturach OSP nie uprawnia do przyjmowania tego dodatku. Pieniądze ze świadczenia ratowniczego mogą otrzymać wyłącznie strażacy ochotnicy, którzy przepracowali w OSP 25 lat. W przypadku strażaczek narzucony staż pracy jest krótszy i wynosi on 20 lat. Warto też mieć na uwadze, że konieczne jest branie udziału w akcjach oraz działaniach ratowniczych.

 

Świadczenie ratownicze – gdzie złożyć wniosek?


Aby móc otrzymać dodatkowe pieniądze emeryt musi zdobyć potwierdzenie swojej działalności przynajmniej od trzech osób. Oświadczenia te muszą być pisemne. Dodatkowo jedna z tych osób musi być osobą pełniącą (obecnie lub w przeszłości) funkcje publiczne. Może być to również świadek pracujący w administracji samorządowej.

 

Czytaj także: Emerytury dla seniorów. ZUS wypłaci je jeszcze przed świętami


Koniecznie jest również złożenie specjalnego wniosku o wypłacanie tego rodzaju dodatku do emerytury. Wniosek składa się na ręce powiatowego lub miejscowego komendanta PSP.


Źródło: gs24.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!