Dodatek do emerytury strażaków - kogo obejmie podwyżka?

Dodatek do emerytury strażaków - kogo obejmie podwyżka?
Drukuj Skomentuj

Nowy projekt ustawy, który miałby zwiększyć emeryturę osób, które Ochotniczej Straży Pożarnej, jest już gotowy. Komu będzie przysługiwać dodatek do emerytury dla strażaków? Odpowiadamy.

Dodatek do emerytury dla strażaków – komu ma przysługiwać?


200 zł trafi do emerytury strażaków ochotników. W tej chwili emeryci bądź emerytki, które we wcześniejszych latach służyły w Ochotniczej Straży Pożarnej, nie pobierają z tego tytuły żadnych benefitów.

 

Sprawdź również: Trzynasta i czternasta emerytura - kiedy trzeba oddać emeryturę?


„Głównym celem ustawy o OSP jest wprowadzenie dodatków emerytalnych dla strażaków-ochotników. Niejeden rząd takie obietnice składał, my chcemy być rządem, który tę propozycję zrealizuje” - powiedział wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.

 

Dodatek 200 zł dla strażaków OSP nie  dla każdego


Dodatek w wysokości 200 zł będzie przysługiwał osobom, które pełniły służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej. Kobiety mogą otrzymać dodatek po 20 latach służby w OSP i osiągnięciu wieku 60 lat, a mężczyźni po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 65 lat.

 

Przeczytaj również: Zasiłek pielęgnacyjny 2021. Ile wynosi wysokość świadczenia?


Uwaga! Dodatek otrzymają wyłącznie te osoby, które w czasie służby wyjeżdżały do akcji przynajmniej raz w roku. Dodatek będzie wypłacany dożywotnio wszystkim strażakom-ochotnikom niezależnie od tego, jaką wysokość ma ich wypracowana emerytura.

 

Dodatek do emerytury dla strażaków – jak otrzymać?


Aby otrzymać dodatek do emerytury dla strażaków, trzeba będzie złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Za wypłatę tego dodatku będzie odpowiadać Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. MSWiA już przygotowało projekt ustawy. Dodatek ma zostać wprowadzony w 2022 roku.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!