Dodatki dla seniorów. To może być duży zastrzyk gotówki [LISTA]

Dodatki dla seniorów. To może być duży zastrzyk gotówki [LISTA]
Drukuj Skomentuj

Emerytura, którą otrzymuje wielu Polaków, jest bardzo niska. Niektórzy dorabiają do emerytury, innym nie pozwala jednak na to stan zdrowia. Okazuje się jednak, że można podwyższyć swoją emeryturę, korzystając z dodatków dla seniorów. Które z nich mogą ci przysługiwać? Sprawdź.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury


Jedną z opcji podwyższenia swojej emerytury, jest złożenie wniosku o jej ponowne przeliczenie. Wniosek warto złożyć, gdy senior nabył prawo do emerytury na nowych zasadach (w okresie kwiecień 2022-marzec 2023) i urodził się po 31 grudnia 1948 roku. Mogą złożyć go też osoby, które urodziły się po tej dacie i które pracowały i odkładały składki już po przyznaniu emerytury (również nabyły uprawnienia emerytalne w okresie 04.2022 - 03.2023 roku). Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, emerytura może wzrosnąć o około 100 złotych.

 

Sprawdź również: Świadczenie rehabilitacyjne - komu przysługuje? Jakie dokumenty są potrzebne?

 

Mama 4 plus


Korzystając z programu Mama 4 plus, również może podnieść wysokość świadczenia. Przysługuje ono matkom, a w niektórych przypadkach i ojcom, którzy zrezygnowali z kariery zawodowej na rzecz wychowania co  najmniej czwórki dzieci.

 

500 plus dla seniora – kto może skorzystać?


Z dodatku, jakim jest 500 plus dla seniora, mogą skorzystać osoby starsze, które:

 

  • Mają jakiegoś rodzaju niepełnosprawność,
  • Nie są zdolne do samodzielnej egzystencji,
  • Pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

 

200 zł emerytury dla ratowników

 


Kolejnym dodatkiem, którzy mogą otrzymać seniorzy, jest 200 zł do emerytury. Należy jednak spełnić pewien warunek, by móc otrzymać pieniądze na konto. Świadczenie to przysługuje tylko emerytom, którzy dawniej pełnili rolę strażaków lub ratowników górskich. Jeśli to udokumentują, przysługują im dożywotnio pieniądze, które podlegają rewaloryzacji.


Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)