Dodatkowe pieniądze dla pracowników DPS!

Dodatkowe pieniądze dla pracowników DPS!
Drukuj Skomentuj

Ponad 326 mln zł ze środków krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój trafi w najbliższym czasie do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej. Pieniądze wesprą domy pomocy społecznej w czasie epidemii koronawirusa. Co ciekawe, z tej puli pieniędzy, aż 175 mln zł trafi do pracowników placówek w ramach dodatkowych wynagrodzeń. 

Prowadzenie i wsparcie domów pomocy społecznej jest zadaniem własnym gminy, powiatu oraz samorządu województwa, to mimo to nie są one pozostawiane same sobie. Resort rodziny cały czas monitoruje sytuację w placówkach i jest w stałym kontakcie z wojewodami.

 

Dzięki projektom do pracowników DPS trafi dodatkowe wynagrodzenie. Z puli 326 mln zł aż 175 mln zł przeznaczone będą na dodatki dla pracowników placówek przez okres 3 miesięcy. Wsparcie trafi do ponad 41 tys. pracowników. Miesięczny dodatek dla jednego pracownika, który jest zatrudniony na pełen etat, zaplanowano w wysokości 1 450 zł miesięcznie.

 

– Zdajemy sobie sprawę, jak dużym wyzwaniem jest dzisiaj praca w placówkach takich jak domy pomocy społecznej. Dostrzegamy trud, jaki personel wkłada w zapewnienie bezpieczeństwa i opieki podopiecznym DPS-ów. Dodatkowe środki na wynagrodzenie to forma docenienia ich pracy – tłumaczy ministerstwo rodziny.

 

Pozostałe środki finansowe, czyli 151 mln zł przeznaczone zostaną miedzy innymi  na zakup testów na koronawirusa, maseczek, kombinezonów czy organizację miejsc wytchnieniowych dla pracowników. 

 

Co ważne, od wybuchu pandemii z rezerwy celowej budżetu państwa do samorządów na wsparcie w prowadzeniu domów pomocy społecznej przekazano aż 50 mln zł. Na początku pandemii było to 20 mln zł, a w ostatnim okresie było to kolejne 30 mln zł. 

 

Dokonując podziału środków na poszczególne województwa, wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców DPS-ów oraz liczbę etatów osób zatrudnionych w placówkach.

 

 

Autor: Izabela Nestrioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (9)