Dofinansowanie do domu opieki - kto może otrzymać?

Dofinansowanie do domu opieki - kto może otrzymać?
Drukuj Skomentuj

Wiele osób zastanawia się, czy dofinansowanie do domu opieki w ogóle istnieje. Odpowiedź jest prosta – tak, istnieje. Nie wszyscy mogą liczyć jednak na dodatkowe pieniądze. Kto może otrzymać dofinansowanie do domu? Sprawdźmy.

Dofinansowanie do domu opieki – komu przysługuje?


Pobyt w domu opieki wiążę się z dużymi kosztami. Czy można liczyć na wsparcie w tej kwestii? Tak, o ile rodzina seniora wybierze publiczny dom opieki, a nie prywatny. Nie ma możliwości dofinansowania do pobytu w prywatnej placówce.

 

Sprawdź także: Ile kosztuje sanatorium 2024? Seniorze, kwota może być spora


Jeśli chodzi o pobyt w publicznej placówce, płaci za nią senior (maksymalnie 70 proc. ze swojej emerytury), a jeśli kwota jest niewystarczająca, brakujące pieniądze powinna przekazać rodzina. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości ze względu na niskie dochody, możliwe jest dofinansowanie. Jeśli ich dochody są niższe niż kryterium dochodowe wynoszące 2328 zł (w przypadku osób prowadzących gospodarstwo domowe samodzielnie) lub 1800 zł na osobę, to resztę pieniędzy dopłaca gmina.

 

Czytaj również: Zwrot podatku dla emerytów. Kwota robi wrażenie

 

Ile kosztuje publiczny dom opieki?


Pobyt w publicznym domu opieki jest kosztowny. Kwota ta jest ustalana przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę czy marszałka województwa. Średnio waha się jednak od 5 do 8 tys. złotych za miesiąc. Wydaje się więc być to luksusem, na który w obecnych czasach mogą pozwolić sobie wyłącznie nieliczni.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

 

Źródło: Kobieta Interia

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!