Dofinansowanie do okularów NFZ 2023 - co warto wiedzieć?

Dofinansowanie do okularów NFZ  2023 - co warto wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Dofinansowanie do okularów NFZ 2023 – tym tematem powinni zainteresować się przede wszystkim seniorzy. Dodatkowa gotówka jest niewielka, jednak dla niektórych może okazać się przydatna. Ile w 2023 roku wynosi dofinansowanie do okularów na NFZ? Podpowiadamy.

Dofinansowanie do okularów NFZ w 2023 roku


Refundacja NFZ okularów obejmuje tylko i wyłącznie szkła. Nie warto jednak się zrażać, ponieważ pozostałe części mogą zostać dofinansowane m.in. z MOPS-u. Starając się o refundację warto jednak wiedzieć, że okulary możemy wówczas kupić tylko w wybranych salonach optycznych.

 

Sprawdź również: Witaminy dla seniorów - dlaczego suplementacja jest tak ważna?

 

Dofinansowanie do okularów z NFZ – jak je dostać?


Pierwszy krok to umówienie się na wizyty do okulisty pracującego w ramach NFZ. Jeśli okulary będą ci potrzebne, otrzymasz receptę. Następnie należy udać się do najbliższego oddziału NFZ bądź do delegatury, aby zyskać potwierdzenie, że refundacja okularów jest należna. Następnie należy udać się do optyka, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki temu będzie można kupić okulary na NFZ.

 

Dofinansowanie do okularów NFZ – ile wynosi?


Kwota, którą można otrzymać na dofinansowanie do okularów z NFZ jest niewielka. Kiedy osoba dorosła ma wadę, która mieści się do +/- 6 dioptrii, to dofinansowanie wyniesie 17,5 zł na jedno szkło. Jeśli wada jest większa, to refundacja wynosi 35 zł za szkło.

 

Czytaj także: Propolis, czyli naturalny antybiotyk. Co to jest, jak go stosować i na co pomaga


Okulary na NFZ dla dzieci również będą nieco tańsze. Jeśli wada nie przekracza +/- 6 dioptrii, na jednym szkle można zaoszczędzić maksymalnie 35 zł, a w przypadku większej wady - 50 zł za jedno szkło.

 

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!