Dofinansowanie na wakacje dla emerytów - czy się należy?

Dofinansowanie na wakacje dla emerytów - czy się należy?
Drukuj Skomentuj

Dofinansowanie na wakacje dla emerytów to gorący temat. Szczególnie teraz, gdy wiele osób planuje wakacyjny wypoczynek. Czy seniorom przysługuje dofinansowanie na wakacje? Sprawdźmy.

Dofinansowanie na wakacje dla emerytów – czy przysługuje?


"Wczasy pod gruszą" to   forma dofinansowania wakacyjnego, finansowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Z tego dofinansowania mogą skorzystać niektórzy emeryci. Czy należysz do tej grupy? Sprawdźmy.


Na wczasy pod gruszą mogą liczyć:

 

  • Pracownicy i ich rodziny,
  • Emeryci i renciści - byli pracownicy oraz ich rodziny,
  • Inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.


Jak podaje Gazeta.pl, „fundusz ten musi być utworzony przez pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników, a także tych, którzy zatrudniają od 20 do 49 pracowników, o ile wnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa”. Obowiązek utworzenia ZFŚS dotyczy również pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych, takich jak jednostki policji, oraz samorządowych zakładów budżetowych, np. powiatowe szpitale czy przychodnie. W takich placówkach Fundusz musi zostać utworzony niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy obowiązujący układ zbiorowy w danym przedsiębiorstwie przewiduje nietworzenie Funduszu. Przedsiębiorcy mogą również dobrowolnie powołać ZFŚS, nawet jeśli nie są do tego zobligowani, lub wypłacać świadczenia urlopowe, które różnią się od "wczasów pod gruszą". Wciąż jednak wielu pracodawców nie oferuje swoim pracownikom „wczasów pod gruszą”. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat u źródła.

 

Ile wynoszą „wczasy pod gruszą”?


„Wczasy pod gruszą” mają charakter socjalny, co oznacza, że jego wysokość może różnić się w zależności od sytuacji materialnej i rodzinnej pracownika. Ci w trudniejszej sytuacji finansowej oraz ci, którzy mają dzieci, mogą liczyć na większe pieniądze.

 

 

Źródło: podróże.gazeta.pl

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!