Dom seniora - który wybrać? Prywatny a państwowy

Dom seniora - który wybrać? Prywatny a państwowy
Drukuj Skomentuj

Osoby, które planują oddać najbliższego sercu seniora do domu opieki, z pewnością zastanawiają się, który ośrodek warto wybrać. Jak wybrać dom seniora? Czym różni się prywatny dom seniora od państwowego? Który z nich jest lepszy? Podpowiadamy

Dom seniora – prywatny a państwowy


Domy seniora to placówki, które zapewniają seniorom profesjonalną medyczną opiekę, pielęgnację, nocleg, odpowiednią dietę, a przede wszystkim towarzystwo innych osób. Jak wybrać najlepszy dom opieki dla seniora? Jakie są różnice w funkcjonowaniu placówek prywatnych i państwowych? Gdzie możemy liczyć na lepszą opiekę? Odpowiadamy.

 

Sprawdź także: Pobyt w domu opieki - korzyści dla seniora

 

Państwowy dom seniora – co trzeba wiedzieć?


Pensjonariuszami w państwowym domu opieki mogą być te osoby, które z racji wieku, nie mogą samodzielnie funkcjonować, a nie ma możliwości, by zapewnić im pomoc w innym wymiarze. Tacy seniorzy są zazwyczaj kierowani do najbliższego domu opieki społecznej. Warto jednak wiedzieć, że staranie się o miejsce w państwowym domu opieki jest niezwykle czasochłonne i często seniorzy zapisywani są na długą listę osób oczekujących na miejsce. Jeśli senior otrzyma miejsce, kwota za pobyt ustalana jest przez urząd gminy. Podczas ustalania ceny kryterium jest średni miesięczny koszt utrzymania, który każdego roku ustala samorząd pod który podlega dany dom seniora. Oznacza to, że bardzo często ceny te są zróżnicowane.

 

Czytaj również: Jak wybrać najlepszy dom opieki dla seniora?

 

Co ciekawe, państwowe domy opieki, aby funkcjonować, muszą spełniać urzędowe standardy. W takich miejscach personel ma zapewnić pensjonariuszom intymność, wolność, prawo do godności, poczucie bezpieczeństwa oraz specjalnie dostosowaną do ich zdrowia opiekę.

 

Państwowy dom seniora – opłaty


W pierwszej kolejności za pobyt w państwowym domu opieki płaci senior, który pokrywa 70%. Resztę opłaca jego rodzina. Za dom opieki może również płacić gmina, która pokrywa różnicę między wpłatami poniesionymi przez rodzinę, a ustalonym kosztem opieki nad pensjonariuszem w danej placówce.

 

Sprawdź również: Kiedy oddać osobę starszą do domu opieki? - sygnały

 

Prywatny dom seniora –co trzeba wiedzieć?


Pobyt w prywatnym domu seniora bardzo często jest kosztowny. Jednak w takich domach seniorzy mają zapewnioną bardzo profesjonalną opiekę, komfort życia oraz wiele dodatkowych usług – m.in. zabiegów. Największą zaletą prywatnych domów seniora jest przede wszystkich ogrom oferowanych seniorom zabiegów. Niektóre z nich oferują nawet noclegowe miejsca dla odwiedzających. Warto jednak wiedzieć, że najtańszy miesięczny pobyt w takim miejscu wynosi powyżej 2 tys. złotych.

 

Czytaj także: Jak otworzyć dom dziennego pobytu? - cenne wskazówki


Zastanawiając się nad wyborem domu opieki warto przede wszystkim dokładnie zapoznać się z ofertą danej placówki i krążącymi o niej opiniami. Najłatwiej znaleźć je w Internecie. Warto zwrócić uwagę m.in. na traktowanie pensjonariuszy, oferowane zabiegi i atrakcje, wyżywienie oraz komfort życia i przystosowanie pokoi.

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!