Domowa opieka pielęgniarska

Domowa opieka pielęgniarska
Drukuj Skomentuj

Długoterminowa opieka pielęgniarska to jedno z powinności opieki zdrowotnej, które finansowane jest z publicznych środków. Taka pomoc możliwa jest dla osób przewlekle chorych i przebywających w domu.

Długoterminowa opieka pielęgniarska to rodzaj świadczenia, które przeznaczone jest dla osób przewlekle chorych, nie wymagających leczenia w szpitalu, jednak ze względu na swoje problemy potrzebujących systematycznej opieki pielęgniarskiej. Taką pomoc mogą otrzymać osoby niezdolne do samoopieki, które w ocenie świadczeniodawcy uzyskały od 0 do 40 punktów. Aby uzyskać skierowanie na tego typu świadczenia należy wybrać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Szczegółowa opieka nad seniorem ustalana jest wraz z pacjentem, jego rodziną oraz pielęgniarką.

 

Opieka nad seniorem


Osoba opiekująca się starszym człowiekiem ma wiele obowiązków. Do świadczeń wykonywanych przez pielęgniarkę należą, np. założenie sondy dwunastniczej, wymiana cewnika u kobiet, płukanie pęcherza, podawanie leków i płynów, a także nacieranie czy oklepywanie pleców. Wszystkie działania jakie podejmuje pielęgniarka muszą być wpisane do karty czynności pielęgniarskich wraz z datą i podpisem pacjenta bądź jednego z członków rodziny.

Seniorzy, którzy potrzebują stałej opieki z reguły mieszkają w domach seniora. Zobacz jak znaleźć najlepszą tego typu placówkę, wejdź: Jak znaleźć dobry dom seniora?

Jeśli podczas wizyty u pacjenta pielęgniarka wykryje jakieś nieprawidłowości w stanie zdrowia pacjenta w postaci powikłań czy choroby, powinna niezwłocznie zawiadomić lekarza rodzinnego. Pielęgniarka jest także zobowiązana do powiadomienia, w formie pisemnej, lekarza rodzinnego o istotnych zmianach w stanie zdrowia pacjenta.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe