Domowe sposoby na mrówki w domu i ogrodzie

Domowe sposoby na mrówki w domu i ogrodzie
Drukuj Skomentuj

Skutkiem  wiosennych dni dla domów i ogrodów jest niechciana inwazja mrówek. Te małe, czarne owady potrafią uprzykrzyć nam życie.

Małe szkodniki? Nie tylko!

 

Mrówki, mimo że małe, mogą odpowiadać za wiele szkód również w ogrodach. Drążąc swoje korytarze i tworząc kopce, niszczą grządki, rabaty i trawniki. Nie możemy jednak zapomnieć o ich zasługach dla naszych ogródków. Mrówki swoimi działaniami spulchniają glebę, zjadają szkodniki, a także niszczą obecne w ogrodach resztki zwierząt i roślin.


Jak pozbyć się mrówek z naszego domu? 

 

Kiedy znajdziemy mrówki w naszym domu, możemy je odstraszyć kilkoma sprawdzonymi (i ekologicznymi) metodami:

 • Proszek do pieczenia lub soda oczyszczona – należy wysypać proszek lub sodę w miejscach, które owady upodobały sobie najbardziej.
 • Woda z sokiem z cytryny – przygotowujemy roztwór w proporcjach: jedna cytryna na szklankę wody. Taką miksturą każdego dnia przecieramy szafki kuchenne lub spryskujemy miejsca, w których zauważymy mrówki.
 • Woda z pieprzem lub solą – do szklanki wody dosypujemy pięć płaskich łyżeczek soli lub pieprzu, dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Następnie rozpylamy w miejscach, które upodobały sobie owady.
 • Świeże liście pomidora lub czarnego bzu – rozkładamy je w miejscach mrówczych wędrówek. Zapach liści zniechęci je do korzystania z tych ścieżek.
 • Spleśniała cytryna – jeśli mrówki weszły do szafek, obecność kawałka spleśniałej cytryny szybko i skutecznie je stamtąd wywabi.
 • Skórka pomarańczy – wystarczy zetrzeć ją na tarce i nasypać w miejsca, gdzie pojawiają się mrówki.
 • Szmatka nasączona octem – szmatką z octem przecieramy miejsca, z których wychodzą mrówki.
 • Cynamon – mrówki bardzo nie lubią zapachu cynamony. Przyprawa rozsypana w miejscach, które polubiły, skutecznie je odstraszy.

Sprawdź również: Jakie rośliny odstraszają mszyce?


Mrówki w ogrodzie

 

Jeśli zaś mrówki sprawiają nam kłopoty w ogrodzie, polecamy sposoby, które jedynie je odstraszą z miejsc, w których powodowały one szkody. Nie zapominajmy o tym, ile dobrego mrówki mogą zrobić dla natury. Możemy zastosować np.:

 • Ocet – jego woń odstrasza mrówki i zwalcza wiele szkodników. Wystarczy rozpylić go tam, gdzie owady zbytnio się zadomowiły.
 • Roztwór soli – to metoda polecana bardziej na tarasy, na które wtargnęły mrówki. Wodą z solą spryskujemy miejsca wędrówek owadów. Roztworem nie spryskujemy bezpośrednio roślin.  
 • Fusy z kawy – rozsypujemy je na mrówczych ścieżkach i przy wejściach do mrowisk.
 • Rośliny odstraszające mrówki – To najtrwalszy sposób na odstraszenie mrówek. Mrówki nie tolerują zapachu liści piołunu, lawendy, mięty, tymianku, majeranku, czosnku, pietruszki i pomidorów. Jeśli posadzimy je w naszym ogrodzie, a ich liście położymy na trasach mrówczych wędrówek, skutecznie zniechęcimy mrówki, a dodatkowo w ogrodzie będzie się unosił przepiękny zapach.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!