Domowy środek antybakteryjny - 5 sposobów
Z półek sklepowych masowo znikają środki do dezynfekcji, a także wysokoprocentowe alkohole. Nic dziwnego, ponieważ jednym z zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest dokładne mycie i dezynfekowanie rąk. Okazuje się jednak, że oprócz sklepowych “gotowców”, środek antybakteryjny można tanio i łatwo wykonać w domu. Oto 5 sposobów na domowy i skuteczny środek antybakteryjny.
Koronawirus ma otoczkę lipidową, która jest niszczona przez alkohol. W związku z tym coraz większa liczba ludzi zaczęła interesować się środkami odkażającymi. Przekonać się o tym można niemal w każdej drogerii, spoglądając na puste półki po żelach antybakteryjnych. Okazuje się jednak, że środki skutecznie zabijające SARS można wykonać również w domu.
Oto 5 sposobów na domowy i skuteczny środek antybakteryjny.
1)Aloesowy żel antybakteryjny
Składniki:
200 ml żelu aloesowego
4 łyżki spirytusu lub spirytusu salicylowego
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie przelać do szczelnej butelki.
2)Różany płyn antybakteryjny
Składniki:
85 ml spirytusu rektyfikowanego
15 ml hydrolatu różanego bądź wody
Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, a następnie przelać do atomizera. W przypadku osób dorosłych należy dokładnie rozprowadzić w dłoniach około 5 ml środku antybakteryjnego.
3)Płyn antybakteryjny z gliceryną
85 ml spirytusu rektyfikowanego
15 ml żelu aloesowego (min. 90%)
5 kropel gliceryny
4 krople olejku cytrusowego
Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, a następnie przelać do szczelnej butelki. W przypadku powstania grudek należy przelać ciecz przez sito kuchenne. Istotne jest aby butelka oraz wszelkie urządzenia służące przy powstaniu produktu były zdezynfekowane.
Zobacz też: Koronawirus a seniorzy. Jak chronić osoby starsze przed zarażeniem?
4)Płyn antybakteryjny z alkoholem izopropylowym
80 ml alkoholu izopropylowego
20 ml wody
Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, a następnie przelać do atomizera.
5)Tymiankowy płyn antybakteryjny
300 ml spirytusu
60 ml olejek tymiankowy
60 ml olejku lawendowego
Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, a następnie przelać do atomizera.
Warto podkreślić, iż żaden żel antybakteryjny nie zastąpi dokładnego umycia rąk. Środki antybakteryjne powinny być uzupełnieniem bądź alternatywą oczyszczenia rąk w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ich umycia pod bieżącą wodą. Po każdym skorzystaniu z domowego środka antybakteryjnego należy nawilżyć ręce.