Dorabiasz do emerytury? Zła wiadomość. Możesz stracić świadczenie

Dorabiasz do emerytury? Zła wiadomość. Możesz stracić świadczenie
Drukuj Skomentuj

Seniorzy, którzy dorabiają do emerytury, mogą stracić świadczenie. ZUS od września zmniejsza limity dorabiania do emerytury. Ci, którzy będą zarabiać zbyt wiele, mogą stracić świadczenie. Kto powinien uważać? Podpowiadamy.

Praca na emeryturze – można stracić świadczenie!


Wielu seniorów, którzy są już na emeryturze, chce dorabiać do świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od września zmniejszył jednak limity dorabiania do emerytury. Teraz trzeba uważać, by nie przekroczyć ustalonej kwoty, ponieważ można stracić świadczenie.

 

Limity dochodów dla seniorów

 

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet), mogą dorabiać bez ograniczeń. Limity dorabiania obejmują jednak wszystkich seniorów na emeryturach pomostowych i rentach.

 

Czytaj również: Mieszkanie za opiekę - umowa dożywocia. Czy to się opłaca? Plusy i minusy


Do września zmniejszenie emerytury grozi osobom, które poza pobieraniem emerytury zarabiają 4364,70 zł brutto miesięcznie. Zawieszenie emerytury zostałoby wprowadzone w przypadku przekroczenia kwoty 8105,80 zł brutto.


Z kolei od  września obowiązują już nowe limity. Emerytura zostanie obniżona osobom, które zarabiają 4309,40 zł brutto miesięcznie. ZUS zawiesi wypłatę emerytury, gdy senior będzie zarabiał  8003,20 zł brutto. Te limity wejdą w życie dopiero w listopadzie.

 

Sprawdź także: Mama 4 plus, czyli emerytura za urodzenie dzieci - komu się należy?


Ci, którzy pobierają rentę socjalną, również będą podlegać limitom. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku takich osób w ich przekroczenie już pierwszego progu jest równoznaczne z  zwieszeniem środków z ZUS.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!