DPS z rozszerzoną ofertą. Opieka nad seniorem bez noclegu lub na kilka dni

DPS z rozszerzoną ofertą. Opieka nad seniorem bez noclegu lub na kilka dni
Drukuj Skomentuj

Od 1 listopada 2023 roku w domach pomocy społecznej wprowadzono zmiany. Seniorzy będą mogli skorzystać z usług krótkoterminowych – na kilka dni lub kilka godzin, czyli bez noclegu.

Opieka krótkoterminowa w domach pomocy społecznej – co trzeba wiedzieć?


Od 1 listopada 2023 roku nowelizacja ustawy wprowadziła do domów pomocy społecznej opiekę krótkoterminową. Takie czasowe zastępstwo pozwoli odciążyć członków rodziny, którzy nie chcą na stałe oddawać seniorów pod opiekę DPS-ów.

 

Sprawdź także: Druga waloryzacja emerytur 2023. Ile seniorzy dostaną na rękę?


Standard usług całodobowych w przypadku opieki krótkoterminowej jest identyczny jak w przypadku pensjonariuszy, którzy zamieszkali w ośrodku. W przypadku opieki kilkugodzinnej, bez noclegu, konieczne jest wydzielenie specjalnego pomieszczenia, pokoju do odpoczynku wyposażonego w miejsca do  odpoczynku, sanitariatów damskich i męskich, przy czym ilość osób na sanitariat nie może przekroczyć 10. Wymagana jest również szatnia z odpowiednią dla ilości osób liczbą szafek.

 

Jak złożyć wniosek do DPS o opiekę krótkoterminową?

 


Wniosek o opiekę krótkoterminową w DPS należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej lub w centrum usług społecznych, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby wymagającej wsparcia. Decyzję w tej sprawie podejmuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub upoważniony przez niego dyrektor czy kierownik DPS.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!