DPS: jak dbać o higienę seniorów w czasach koronawirusa?

DPS: jak dbać o higienę seniorów w czasach koronawirusa?
Drukuj Skomentuj

Higiena pensjonariuszy domów opieki to nie tylko czystość ciała, ale również dobra kondycja fizyczna oraz zdrowie. Przestrzeganie zasad higieny w trakcie pandemii koronawirusa nie może być jednakowe dla wszystkich mieszkańców. Sprawdź, jak zatroszczyć się o higienę swoich podopiecznych.

Codzienna higiena pacjenta to bardzo ważny element wpływający nie tylko na swoje zdrowie, ale także na całe środowisko w którym się otacza. Doświadczenie uczy, że osoby trafiające do domów opieki, choć starają się dbać o czystość, to robią to niedostatecznie dobrze. 

Pochylanie się nad każdym pacjentem byłoby bardzo trudne. Jednak w obliczu ryzyka infekcji bądź epidemii należy zachować w ośrodku szczególne środki ostrożności. Aby uchronić mieszkańców domów opieki przez ryzykiem zakażenia poniżej przygotowaliśmy dostosowany do stanu zdrowia oraz  potrzeb seniora plan higieny. Dzięki niemu będziesz wiedział jakie procedury wdrożyć a także na co zwracać największą uwagę przy opiece nad emerytami.

 

1. Osoby samodzielne

 

Osoby samodzielnie trafiające do domów seniora są w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę i najczęściej to robią. Istnieje jednak ryzyko, że z powodu swoich przyzwyczajeń, mogą robić to w sposób niedostatecznie często bądź dokładnie. 

Zaraz po przybyciu do ośrodka, osobę starszą należy objąć szczególną pomocą:

 • wspomóc przy czynnościach higienicznych
 • sprawdzić, czy stan higieny jest dostatecznie dobry
 • w razie potrzeby służyć radą oraz dokształcać w zakresie zasad higienicznych panujących w ośrodku 

 

U pensjonariusza należy zwrócić szczególną uwagę na:

 • dokładne mycie rąk
 • higienę jamy ustnej
 • higienę skóry i włosów 
 • higienę pokoju (pościeli, mebli, podłóg itd)

 

2. Osoby zależne

 

Drugą kategorią mieszkańców domów opieki są osoby z różnego rodzaju otępieniami, m. in. chorobą Alzheimera czy Huntingtona. Niepełnosprawność uzależniona jest od stopnia choroby, nie mniej w tym przypadku szczególną pomoc należy okazać przy:

 

 • porannej i wieczornej toalecie
 • pomocy w jedzeniu
 • pomocy w korzystaniu z łóżka 
 • innych czynnościach higieniczno-sanitarnych (np. obcinaniu paznokci)

 

Pensjonariuszom zależnym zaleca się także zamontowanie uchwytów pomagających korzystanie z łazienki. Dzięki nim emeryci mogą samodzielnie skorzystać z łazienki, a personel zyskuje więcej czasu na opiekę nad innymi osobami.

 

Pandemia koronawirusa to kolejny powód odbierający seniorom radość życia. W tym trudnym dla wszystkich okresie, personel ośrodka powinien wykazać się sympatią poprzez rozmowę ze swoim podopiecznym, wysłuchanie jego obaw i uspokojenie. Coraz więcej ośrodków decyduje się ponadto na towarzystwo zwierząt w pokojach, dzięki którym seniorzy czują się weselsi. Najczęściej są to rybki lub ptaki. 

 

Bywa że z powodu starczego otępienia, choć i czasami celowo, senior sprawia problemy w swoim otoczeniu - rozrzuca jedzenie, wylewa napoje bądź załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w miejscach do tego nie przeznaczonych. Oczywiście, większośc mieszkańców DPS nie toleruje takich zachowań i stara się dostosowywać do zasad, jednak bywają wyjątki od reguły. Niestety nie ma uniwersalnej porady, jak zachowywać się w takich sytuacjach. Jeśli jednak Państwa personel przechodził takie sytuacje i zna sposoby na unikanie takich sytuacji, liczymy na podzielenie się wiedzą w komentarzach.

 

3. Osoby obłożnie chore 

 

Osoby obłożnie chore muszą być ściśle kontrolowane przez personel medyczny. Mycie całego ciała powinno być wykonywane zgodnie z zasadą od góry do dołu, czyli od miejsc najmniej zanieczyszczonych po te najbrudniejsze. Taki senior powinien być myty od głowy przez stopy, kończąc na miejscach intymnych. 

Codzienne mycie pacjenta powinno wyglądać następująco:

 

 1. jama ustna - najpierw myjemy zęby lub protezę. Po umyciu płuczemy płukanką do ust. W przypadku suchych ust należy zabezpieczyć je balsamem.
 2. twarz - należy umyć kolejne części twarzy, oczy, uszy i szyję
 3. ręce - na zakończenie balsamujemy ręce pacjenta balsamem

 

Pamiętajmy, aby dbać o regularne obcinanie paznokci u nóg i rąk. Jest to istotnie ważne u osób z tendencją do samookaleczania albo wykonywania raptownych ruchów

 

Część pielęgniarek pracujących w DPS skarży się nie respektowanie obowiązujących zasad higienicznych przez seniorów. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem na nauczenie emeryta obowiązujących zasad higieny jest powolna, lecz stanowcza metoda wdrażania go w nowe standardy. 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!