Dwóch na pięciu emerytów zasila domowy budżet swoich bliskich

Dwóch na pięciu emerytów zasila domowy budżet swoich bliskich
Drukuj Skomentuj

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, w którym uczestniczyły osoby w wieku co najmniej 60 lat przebywające na emeryturze, dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Średnia kwota miesięcznej, zazwyczaj bezzwrotnej pomocy to 430 zł.

Autorzy badania wyjaśniają, że jedna trzecia, spośród deklarujących pomoc, czyli co siódmy emeryt z całej populacji, pomaga co najmniej raz w miesiącu. Z kolei 40 proc. pomagających przyznaje, że robi to od czasu do czasu, a jedna czwarta tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

Według GUS, połowa mężczyzn w 2016 r. pobierała emeryturę w wysokości do 2 tys. 302 zł brutto, a połowa kobiet - w wysokości do 1 tys. 591 zł brutto. Dlatego, z uwagi na lepszą sytuację finansową, zdecydowanie częściej pomagają mężczyźni. Pomocy rodzinie udziela 50 proc. emerytowanych panów i tylko 37 proc. emerytek.

 

Badania pokazują, że seniorzy sami wychodzą z inicjatywą pomocy. 3 proc. ankietowanych przyznało, że to bliscy zwracaja się do nich z prośbą o wsparcie domowego budżetu. Kolejne 6 proc. stwierdziło natomiast, że czasami prosi rodzina, a czasami jest to ich samodzielna decyzja. Zasilanie domowego budżetu to w 95 proc. darowizna, bowiem tylko czterech z pięciu pomagających emerytów otrzymało zwrot ofiarowanej kwoty.

 

Nie należy zapominać także, że część osób starszych również potrzebuje wsparcia swojej rodziny. Z baz BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że w grupie wiekowej od 65 lat wzwyż problemy z opóźnionymi płatnościami rat kredytów, pożyczek, a także rachunków ma ponad 333 tys. osób, czyli co dziewiętnasty senior. Jak określił prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak- przeterminowane płatności w tym przedziale wiekowym wynoszą średnio 20 tys. 175 zł.

 

79 proc. badanych stwierdziło, że pieniądze ofiarowane rodzinie pochodzą głównie z emerytury. Z kolei 16 proc. seniorów przyznało, że z wcześniej uzbieranych oszczędności. W 12 proc. przypadków kwota zasilająca domowy budżet pochodziła z dodatkowych zarobków. Ponadto, zaznaczono że trzech na 100 pomagających zadłużyło się i musiało wziąć kredyt.

 

Po przeanalizowaniu wyników badania, co piątemu emerytowi zdarzyło się kupić coś na raty dla swoich krewnych, a 7 proc. ankietowanych wzięło pożyczkę w celu sfinansowania prezentu z okazji jakiejś uroczystości rodzinnej, takiej jak chrzest, czy komunia. Podsumowując, około 3 proc. osób starszych pożycza, żeby pomóc rodzinie. A na co idą pieniądze z kredytu? Okazuje się, że na bieżące wydatki - na remont lub zakup wyposażenia domu w postaci sprzętu AGD, elektronicznego, a także mebli.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe