Dzienny dom opieki medycznej - nowy projekt dla seniorów

Dzienny dom opieki medycznej - nowy projekt dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Dzienne domy opieki medycznej dla osób starszych z powodzeniem działają na zachodzie Europy. Teraz program ten wprowadza polskie Ministerstwo Zdrowia. Na razie na przyjęcie pierwszych pacjentów szykuje się sześć ośrodków.

Dzienne domy opieki medycznej to nowy projekt, który Ministerstwo Zdrowia kieruje do osób starszych. Program pilotażowy został ogłoszony w ubiegłym roku, a w czerwcu 2016 podpisano pierwszych sześć umów z następującymi ośrodkami: Samodzielnym Publicznym Gminnym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Jedliczu, Praxis – Sp. z o.o., Śląskim Centrum Medycznym Sp. z o.o., Caritasem Archidiecezji Warmińskiej, Sanusem – Sp. z o.o., Niepublicznym Pielęgniarskim Zakładem Opieki Zdrowotnej IZ-MED (lista dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa – www.zdrowie.gov.pl). Przez najbliższe dwa lata mają powstać pięćdziesiąt cztery ośrodki, gdzie seniorzy otrzymają profesjonalną pomoc.

 

Twój bliski potrzebuje całodobowej opieki i szukasz odpowiedniego miejsca? Wejdź i zobacz: Jak znaleźć dobry dom seniora?

Program zakłada, że z pomocy dziennego domu opieki medycznej skorzystają osoby starsze, które zostaną wypisane ze szpitala, ale nadal potrzebują profesjonalnego wsparcia. W takim miejscu będą mogły skorzystać z usług rehabilitantów, konsultacji ze specjalistami czy pomocy w przyjmowaniu leków. Najważniejsze jest to, że seniorzy każdego dnia będą mogli wrócić do własnego domu i znanego sobie środowiska.

Każdy, kto miał do czynienia ze starszym członkiem rodziny wie, że każda zmiana otoczenia – w tym również pobyt w szpitalu – to dla seniora duży stres. Pobyt w dziennym domu opieki medycznej ma go zniwelować, ponieważ placówka ma działać na innych zasadach niż typowy oddział szpitalny. Warunki tam panujące mają być zbliżone do domowych, ilość pacjentów przebywających w ośrodku w tym samy czasie także będzie ograniczona. Wytyczne ministerstwa mówią o „nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15”.

W tej chwili wiemy, że na pacjentów będą czekać pięćdziesiąt cztery dzienne domy opieki medycznej. Najbliższe dwa lata pokażą, czy leczenie w tych ośrodkach znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Zdecyduje o tym analiza, którą przeprowadzi Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

Słowa kluczowe