E-urząd dla seniora!

E-urząd dla seniora!
Drukuj Skomentuj

W czasie pandemii koronawirusa, seniorzy w szczególności powinni dbać o swoje zdrowie. Warto zatem korzystać z godzin dla seniorów, ale też ograniczać wychodzenie z domu. Dużym plusem jest możliwość załatwienia spraw urzędowych przez Internet. Jak się do tego zabrać?


E-urząd dla seniora


Urząd działa również w Internecie. Za jego pośrednictwem można załatwić najważniejsze sprawy, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo.


Przez Internet można między innymi złożyć wniosek o nowy dowód osobisty oraz zameldować się na pobyt stały lub czasowy. Wszystko to bez wychodzenia z domu!


Wszystkie e-usługi można znaleźć na portalu GOV.pl. Jeśli masz sprawę, którą powinieneś załatwić w urzędzie, to w pierwszej kolejności sprawdź tę stronę internetową i dowiedz się, czy możesz zrealizować daną potrzebę zdalnie.


Jeśli nie jesteś pewny,  z jakiej e-usługi skorzystać, wybierz opcję „wyślij pismo ogólne”. Dzięki niej można elektronicznie skontaktować się z urzędem w niemal każdej sprawie.
Wnioski online


Musisz pamiętać, że do składania wniosków online, oprócz komputera i internetu, potrzebny jest ci profil zaufany, czyli podstawa do e-usług. Dzięki niemu urząd wie, że my to my i nie musimy fizycznie podpisywać pisma. Profil zaufany również można założyć przez Internet.  

 

Zdrowie e-seniora


Ułatwieniem, z którego powinniśmy korzystać w trakcie pandemii, są e-recepty. Należy skorzystać z lekarskiej teleporady, by otrzymać e-receptę prosto na swój telefon! Nie musisz wychodzić z domu i spotykać się z ludźmi w zatłoczonych przychodniach.

 

Aplikacja mObywatel


W aplikacji Obywatel  znajdziesz swoje e-recepty. Znajduje się tam również twoja  mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki niej nie musimy okazywać dowodu osobistego, kiedy np. odbieramy list polecony na poczcie lub w trakcie kontroli biletów w pociągu.  


Jeśli jesteś szczególnie narażony na zakażenie koronawirusem – zainstaluj aplikację STOP COVID - Protego Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. W aplikacji istnieje możliwość wykonania testu oceny ryzyka zachorowania, ale też prowadzić dziennik zdrowia.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!