Elektroniczna legitymacja emeryta 2023 - nowość, o której warto wiedzieć

Elektroniczna legitymacja emeryta 2023 - nowość, o której warto wiedzieć
Drukuj Skomentuj

Elektroniczna legitymacja emeryta to nowość, która została wprowadzona w styczniu 2023 roku. Emeryci nie będą już musieli mieć przy sobie fizycznej karty – wystarczy, że będą mieć aplikację w telefonie. Jak korzystać z elektronicznej legitymacji emeryta? Jak ją zdobyć? Co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy.

Elektroniczna legitymacja emeryta 2023


Elektroniczna legitymacja emeryta została wprowadzona w życie w styczniu 2023 roku. Ten dokument, który potwierdza bycie emerytem bądź rencistą, do tej pory możliwy był wyłącznie w fizycznej formie. Teraz wystarczy mieć ze sobą telefon z odpowiednią

aplikacją.

 

Sprawdź również: Czy w 2023 będzie 15. emerytura? Ministerka Maląg odpowiada

 

Elektroniczna legitymacja emeryta 2023  - gdzie złożyć wniosek?


Nie ma potrzeby składania wniosku o elektroniczną legitymację emeryta. Każdy emeryt i rencista otrzymuje ją automatycznie. Nowi świadczeniobiorcy otrzymają wyłącznie mlegitymację emeryta. Mogą jednak złożyć wniosek o otrzymanie jej w tradycyjnej formie.

 

Czytaj także: Sanatorium 2023 - ile kosztuje? NFZ publikuje stawki

 

Legitymacja emeryta – gdzie ją znaleźć?


Aby móc posługiwać się elektroniczną legitymacją emeryta trzeba mieć zainstalowaną w telefonie aplikację mObywatel. W aplikacji tej można pobrać mLegitymację. Po pobraniu mLegitymacji na telefon twoja tradycyjna legitymacja emeryta-rencisty wciąż jest ważna. W tym samym czasie można korzystać z obu wersji dokumentu –  tradycyjnej i elektronicznej.

 

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!