Emerytura - jak wystąpić o wniosek i jakie dokumenty złożyć?

Emerytura - jak wystąpić o wniosek i jakie dokumenty złożyć?
Drukuj Skomentuj

Emerytura to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane tym osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek i zrezygnowały z aktywności zawodowej Jakie dokumenty muszą złożyć osoby, które chcą przejść na emeryturę? Przeczytaj.

Wiek emerytalny w Polsce – kobiety i mężczyźni


Wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pracownik, który osiągnie ten wiek, może zadecydować, o tym, czy chce być wciąż aktywny zawodowo, czy przejść na emeryturę.

 

Emerytura – jakie dokumenty trzeba złożyć z wnioskiem o emeryturę?

 

Osoby, które chcą przejść na emeryturę, muszą przygotować następujące dokumenty:

 

  • Dowód tożsamości
  • Dokumenty, które pozwolą potwierdzić okres pracy i wysokość otrzymywanych przez ten czas wynagrodzeń.
  • Wypełniony wniosek EMP oraz informację ERP-6. Potrzebne formularze można pobrać na oficjalnej stronie ZUS-u lub w pobliskiej jednostce ZUS.

Czytaj również: Szczepienie na grypę - co trzeba o nim wiedzieć?


Osoby, które chcą ubiegać się o emeryturę, dokumenty złożyć również on-line za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Wówczas należy wypełnić dokumenty: ZUS Rp-1E oraz ZUS Rp-6, a następnie wydrukować. Ci, którzy nie złożą wszystkich potrzebnych dokumentów, mogą spodziewać się kontaktu ze strony ZUS i prośby o uzupełnienie dokumentacji.

 

Sprawdź także: Asystent zdrowia - na czym polega ten nowy zawód?

 

Emerytura – kto rozpatruje wniosek?


Decyzję o przyznaniu emerytury podejmuje ZUS. Decyzja ta zostanie podjęta do 30 dni od złożenia wniosku i wysłana listownie na podany adres. Osoby, które się z nią nie zgadzają, mogą odwołać się do Sądu Okręgowego - a dokładnie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję odnośnie do emerytury.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!