Emerytura a umowa zlecenie - co trzeba wiedzieć?

Emerytura a umowa zlecenie - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Emerytura to świadczenie pieniężne, na które pracownicy pracują przez całe swoje życie. Okazuje się, że nie tylko pracownicy, którzy pracowali na umowę o pracę, mają prawo się o nią ubiegać. Umowa zlecenie również może wliczać się w staż pracy, ale należy dopełnić odpowiednich zasad – jakich?

Umowa zlecenie nie zawsze może wliczać się do stażu pracy. Jak podaje Gazeta.pl, wszystko zależy od pracodawcy i ustaleń które zostaną uwzględnione w zapisie umowy zlecenie. Jakie są prawa osoby zatrudnionej na umowie zlecenie względem emerytury? Odpowiadamy.

 

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?


Aby ustalić, czy umowa zlecenie  wlicza się do emerytury, należy przeanalizować wpływ umowy zlecenie na wysokość emerytury oraz staż pracy, który uprawnia do przejścia na emeryturę. Pod uwagę bierze się również wszelkie składki zapłacone podczas pracy na umowie zlecenie. Inaczej wygląda to w przypadku stażu pracy. Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, nieregulowaną przepisami Kodeksu Pracy, a więc czas pracy na umowie zlecenie nie wlicza się do stażu pracy.  Może się jednak wliczać do emerytury wyłącznie dzięki opłacanym składkom, ponieważ sam czas pracy na umowy zlecenie nie wlicza się jako staż pracy potrzebny do przejścia na emeryturę.

 

Sprawdź także: Emerytura minimalna 2021 - ile wynosi najniższa emerytura?

 

Umowa zlecenie – czy składki są obowiązkowe?


Przy umowie zlecenie obowiązkowe jest opłacanie wszystkich składek ZUS, w tym składki emerytalnej, ale nie wszyscy pracodawcy pamiętają o tym obowiązku. Składek nie trzeba opłacać tylko wtedy, gdy miesięczny przychód zleceniobiorcy w przeliczeniu na miesiąc jest niższy od ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z tego powodu część zleceniodawców decyduje się na mniejszy wykaz godzin, który znajduje się na umowie. Trzeba bardzo uważać, aby nie pozwolić na oszustwo, które może skutkować brakiem opłaconych składek – podaje Gazeta.pl.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!