Emerytura bez podatku 2022 - kto może z niej skorzystać?

Emerytura bez podatku 2022 - kto może z niej skorzystać?
Drukuj Skomentuj

Emeryci w 2022 roku mogą liczyć na wiele ulg. Jedną z nich jest emerytura bez podatku. Komu należy się emerytura bez podatku? Odpowiadamy.

Emerytura bez podatku dla seniorów


Emeryci, którzy utrzymują się z emerytury, która nie przekracza  2090 zł na rękę w 2021 r., w 2022 mogą liczyć na ulgę w postaci zaliczki do urzędu skarbowego w wysokości 0 zł.


Jak głoszą nowe przepisy – w przypadku świadczeń do 2 500 zł brutto miesięcznie emeryci nie będą musieli  odprowadzać podatku dochodowego.

 

Sprawdź również: PIT-0 dla seniora 2022 - co trzeba wiedzieć?


Z początkiem stycznia wzrosła jednak wysokość składki zdrowotnej, i to aż do 9 procent!

 

Emerytura bez podatku 2022 – przykłady


Na stronie rządowej gov.pl, możemy zapoznać się z przykładami emerytury bez podatku. Oto one:


Emeryt, który otrzymuje emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto czyli (2660 zł netto) zyska 1600 zł „na rękę” rocznie.


Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalna, a druga emeryturę na poziomie średniej zyska 2 997 zł „na rękę” rocznie.

 

Czytajrównież: Obniżenie stawki PIT dla emerytów i rencistów


Małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł brutto emerytury (łącznie 3031 zł netto), zyska „na rękę” 2 946 zł rocznie.

Jak podaje gov.pl, na reformie zyskuje niemal 18 mln podatników, w tym ok. 8 mln emerytów i rencistów. Przepisy zakładają, że od emerytury i renty do 2500 zł miesięcznie nie będzie odprowadzany podatek dochodowy, a to oznacza powiększenie tych świadczeń o kwotę podatku.


Na reformie zyska 90 proc. emerytów i rencistów, a 2/3 z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Z kolei emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.

Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!