Emerytura dla wdów i wdowców- czy będą specjalne dodatki?

Emerytura dla wdów i wdowców- czy będą specjalne dodatki?
Drukuj Skomentuj

 

Platforma Obywatelska chciałaby, aby wdowa lub wdowiec otrzymywali dodatek emerytalny, który stanowiłby 25 proc. emerytury zmarłego małżonka. Dla wielu seniorów może być to porządnym zastrzykiem gotówki, a co za tym idzie – ogromnym wsparciem.

Pomysł PO – emerytury dla wdów i wdowców


Temat emerytur dla wdowców poruszyły posłanki PO: Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Leszczyna i Joanna Frydrych. Platforma Obywatelska chce, aby pozostali przy życiu małżonkowie mogli liczyć na dodatek, który stanowić będzie 25 proc. emerytury zmarłego małżonka.

 

Czytaj również: Rehabilitacja pocovidowa w domu - co trzeba wiedzieć?


„Za pomysłem przemawiają dwa argumenty. Po pierwsze, śmierć małżonka z reguły powoduje spadek jakości życia wdowca lub wdowy. Za tę samą emeryturę musi utrzymać mieszkanie lub dom, być może nie radzi sobie samodzielnie, więc musi wynająć do pomocy opiekuna. Po drugie zaś, skoro zmarły przez całe życie płacił składki, to dlaczego jego najbliższy traci dostęp do tych pieniędzy?” – podaje Wprost.


Jak wynika z obliczeń Super Expressu, osoba, która otrzymywała emeryturę minimalną, a jej zmarły partner  świadczenie wysokości 2000 zł, mogłaby otrzymywać miesięcznie o 500 zł więcej, więc w efekcie jej emerytura wyniosłaby 1567 zł.


Jak podaje Wprost, stopa zastąpienia, czyli stosunek między średnim wynagrodzeniem a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą, systematycznie spada. Na koniec poprzedniego roku wyniosła zaledwie 42,4 proc., co oznacza, że statystyczny emeryt będzie otrzymywał emeryturę o wysokości mniejszej niż polowa jego średniego wynagrodzenia.

 

Sprawdź także: Nowotwór skóry - jak się przed nim chronić?


Jak wynika z prognoz, w kolejnych latach ta proporcja zwiększy się na niekorzyść emerytów, a obniżenie wieku emerytalnego jest jednym z powodów tego stanu rzeczy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (1)