Emerytura honorowa jeszcze wyższa. I to sporo!

Emerytura honorowa jeszcze wyższa. I to sporo!
Drukuj Skomentuj

Emerytura honorowa to świadczenie, które przysługuje wybranym Polakom. Aby móc je pobierać trzeba spełnić jedno, ale jakże ważne kryterium. Komu przysługuje emerytura honorowa? Jak się o nią ubiegać? Podpowiadamy.

Emerytura honorowa – kto może ją dostać i ile wynosi?


Emerytura honorowa to świadczenie, które jest wypłacane wszystkim seniorom, którzy skończyli 100 lat. Jej wysokość ulega waloryzacji, która ma miejsce 1 marca każdego roku. W 2023 roku emerytura honorowa wzrośnie o 595,46 zł.

 

Sprawdź również: Ulgi dla seniorów po 60. roku życia - warto z nich skorzystać


W 2023 roku w Polsce będzie pobierać ją 2,6 tys. osób. Co ciekawe, świadczenie wypłacane jest dodatkowo, bez względu na wysokość otrzymywanej dotychczas emerytury czy renty oraz innych pobieranych świadczeń i dodatków.

 

Jak otrzymać świadczenie honorowe?


Osoby, które spełniają warunek konieczny, czyli mają 100 lat, nie muszą składać żadnego wniosku, by móc pobierać świadczenie honorowe. Emerytura zostanie im przyznana automatycznie. Wypłatą zajmują się Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

Czytaj także: Czy w 2023 będzie 15. emerytura? Ministerka Maląg odpowiada

 

Emerytura honorowa – czy osoby bez emerytury mogą ją pobierać?


Emeryturę honorową mogą pobierać też osoby, które nigdy nie pracowały i nie przysługuje im żadna emerytura. W takim przypadku są jednak zobowiązane do tego, by złożyć wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!