Emerytura minimalna 2021 - ile wynosi najniższa emerytura?

Emerytura minimalna 2021 - ile wynosi najniższa emerytura?
Drukuj Skomentuj

Z roku na rok licznie kwota świadczenia jakim jest emerytura minimalna. Ile wynosi emerytura minimalna w 2021 roku? Komu przysługuje, a komu nie? Odpowiadamy.

Emerytura minimalna 2021 – ile wynosi?


Każdego roku najniższa emerytura podlega waloryzacji. W 2021 minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, więc seniorzy, którzy ją pobierają, otrzymują kwotę 1066,66 zł "na rękę". W stosunku do roku 2020 jest to kwota o 50,88 zł wyższa. Za rok emerytura minimalna ma wzrosnąć o kolejne 50 zł.

 

Sprawdź również: Premie dla pracowników DPS - kto nie dostanie?

 

Najniższa emerytura 2021 – komu się należy?


To ZUS wylicza wysokość emerytury. Robi to na podstawie zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS kapitału. Zasada jest prosta - im wyższe składki odprowadzał pracownik, tym większy zebrany kapitał, a co za tym idzie wyższa emerytura seniora. Aby ją otrzymać należy osiągnąć wiek emerytalny - 60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn. Warto wiedzieć, że do emerytury nie liczą się umowy zlecenie i umowy o dzieło.

 

Czytaj także: Ponowne wyliczenie emerytury - jak to zrobić?

 

Może być i tak, że zgromadzony kapitał nie pozwala na wypłacenie emerytowi nawet emerytury minimalnej. Państwo przewiduje jednak podwyższenie świadczenia do poziomu ustalonej najniższej emerytury osobom w trudnej sytuacji, ale osoba taka musi spełnić jeden warunek. Emeryt musi mieć przepracowaną odpowiednią liczbę lat. Staż pracy uprawniający do podwyższenia świadczenia wynosi 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Tylko wtedy ZUS podniesie emeryturę do progu emerytury minimalnej.


Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!