Emerytura stażowa - ile lat trzeba przepracować, by ją otrzymać?

Emerytura stażowa - ile lat trzeba przepracować, by ją otrzymać?
Drukuj Skomentuj

Wielu seniorów zastanawia się, ile lat trzeba przepracować, by otrzymać emeryturę stażową. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić.

Emerytura stażowa – projekt trafił do Sejmu


Emerytury stażowe miałyby być alternatywą dla wieku emerytalnego. Zamiast daty urodzenia, liczyć miałaby się liczba przepracowanych lat. Projekt od dekady próbuje przepchnąć "Solidarność". Projekt ten ma też poparcie prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Sprawdź również: Telewizory do wymiany -czy nasz telewizor przetwarza nowy sygnał?


28 października 2021 roku projekt emerytur stażowych trafił do Sejmu i czeka na pierwsze czytanie. Nie wiadomo jednak, kiedy ono nastąpi.

 

Emerytura stażowa – ile lat trzeba przepracować?


Zgodnie z propozycją związkowców „Solidarność”, kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem byłoby również uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej (obecnie 1022,30 zł netto).


„Jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek” – tłumaczy „Solidarność”.

 

Czytaj także: Emerytura większa o 200 zł - jak to zrobić?


„Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc.” – powiedziała z kolei prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!