Emerytura stażowa 2021 - co trzeba wiedzieć?

Emerytura stażowa 2021  - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Emerytura stażowa oznacza możliwość rozpoczęcia emerytury po spędzeniu w pracy określonej liczby lat, bez względu na wiek. Zmiana ta skutkuje tym, że coraz więcej osób z tego powodu opóźnia przejście na emeryturę w celu zapewnienia sobie lepszego bytu, blokując tym samym miejsce osobom młodym.

Wzrasta liczba osób opóźniających przejście na emeryturę ze względu na fakt, że rozpoczęcie jej od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego wiąże się z niższym świadczeniem - podaje Gazeta.pl

 

Sprawdź także: Seniorzy tracą nawet 300 zł przez emerytury czerwcowe

 

Emerytury stażowe – jakie zmiany wprowadza świadczenie?


Wprowadzenie emerytur stażowych wiąże się z powstaniem dwóch zjawisk. Po pierwsze, osoby, który ukończyły wiek emerytalny nadal kontynuują pracę w zawodzie. Dzięki tej taktyce otrzymują emeryturę wraz z wynagrodzeniem. Większość emerytów pracująca formalnie nie musi uiszczać składek na ubezpieczenie emerytalne. Nowa postawa charakteryzuje się tym, że osoby, które osiągają wiek emerytalny odkładają w czasie złożenie wniosku o emeryturę z obawy o niską emeryturę. Każdy miesiąc spędzony w pracy oznacza większą kwotę świadczenia przez resztę życia. Zostaje ona wówczas wyliczana od wyższej podstawy i jest dzielona przez mniejszą liczbę miesięcy. Rząd planuje również zwolnienie z podatku  PIT.

 

Czytaj również: 500 plus dla emerytów i rencistów. Świadczenie dla 9 milionów


Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta socjalna wzrosła w 2021 roku do 1250,88 zł brutto (z 1200 zł). Podwyżkami objęte są również 13. i 14. emerytury. Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego przy takim wskaźniku waloryzacji szacowany jest na ok. 10,6 mld zł.

 

 

Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!