Emerytury czerwcowe - prawo nie działa wstecz

Emerytury czerwcowe - prawo nie działa wstecz
Drukuj Skomentuj

Prezeska ZUS Gertruda Uścińska w Programie 1 Polskiego Radia, zakomunikowała, że problem "emerytur czerwcowych" został już rozwiązany. Co ważne, seniorzy, którzy stracili w poprzednich latach na przejściu na zasiłek właśnie w czerwcu, nie mogą liczyć na wyrównanie strat.

W sierpniu Sejm zmienił przepisy, przez które emerytury czerwcowe były znacznie niższe. Posłowie odrzucili jednocześnie senacką poprawkę, która zakładała waloryzację emerytur przyznanych w latach 2009-2019. Choć wieloletni bubel prawny został naprawiony, to prawo nie będzie działać wstecz. Gdyby rząd zdecydował się na takie rozwiązanie, uszczupliłoby one budżet państwa o około 4 miliardy złotych.

 

Sprawdź także: MojeIKP dla bliskich - przydatna aplikacja, którą musisz mieć

 

Emerytury czerwcowe – najnowsze informacje


Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska powiedziała, że dzięki nowym regulacjom osoby przechodzące na emerytury w czerwcu będą podlegać takiej samej waloryzacji jak pozostali emeryci. Przepisy nie będą  jednak działały wstecz i nie jest przewidywana waloryzacja dla osób, które w przeszłości otrzymały niższe świadczenia.

 

Czytaj także: Zasiłek pielęgnacyjny 2021. Ile wynosi wysokość świadczenia?


„Prawo przewidywało, że w czerwcu jest waloryzacja roczna, więc od strony formalno-prawnej wszystko działo się zgodnie z prawem. Pozostaje kwestia decyzji, w jaki sposób podejść do tych osób, które nie mogły skorzystać z tej waloryzacji kwartalnej. Musimy również brać pod uwagę ogromne skutki społeczne. Mówimy tutaj o wielkości rocznej kilku miliardów złotych” - powiedziała Gertruda Uścińska, cytowana przez Gazetę.pl.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!