Emerytury esbeków - sądy przywracają seniorom pełne świadczenia

Emerytury esbeków - sądy przywracają seniorom pełne świadczenia
Drukuj Skomentuj

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w sądach zapadają kolejne wyroki korzystne dla byłych funkcjonariuszy SB. Skargi na dezubekizację wpłynęły także do Trybunału w Strasburgu.

Sąd przywraca emerytury dla esbeków


Na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej z 2017 roku byli funkcjonariusze organów PRL nie mogą dostawać więcej niż wynosi średnia emerytura. Decyzję o obniżkach dostało blisko 40 tys. osób. Przepis o obniżeniu emerytur uznano, a w jego uzasadnieniu podano, iż mimo uznania, że prawo do świadczeń uprzywilejowanych zostało nabyte w sposób niegodziwy, ustawodawca nie pozostawił byłych funkcjonariuszy bez środków do życia, zapewniając im uposażenie na poziomie minimum socjalnego.

 

Czytaj także: Kalkulator emerytury - od czego zależy wysokość emerytury?


Większość emerytów z obniżonymi świadczeniami, odwołała się do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Gdy to zawiodło, zwrócili się w stronę sądu. Część osób już wygrała i odzyskała emerytury.


Skarżący się emeryci powołują się na art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, według której każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie. Tymczasem mimo, że ustawa dezubekizacyjna występuje już od trzech lat, wielu oskarżających wyroku się nie doczekało. Oznacza to, że rząd musi być przygotowany na wypłatę odszkodowań.

 

Sprawdź również: Emerytura stażowa 2021 - co trzeba wiedzieć?


„Do naruszenia istoty prawa do zabezpieczenia społecznego w przypadku niezdolności do pracy ze względu na inwalidztwo dochodziłoby wtedy, gdyby byli funkcjonariusze, niezdolni do służby ze względu na stan zdrowia, zostali albo całkowicie pozbawieni świadczeń, albo gdyby wysokość świadczeń rentowych ustalono mniej korzystnie niż powszechnie. Jednak taka sytuacja miejsca nie ma” – stwierdził w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Bartłomiej Sochański, cytowany przez Money.pl
Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!