Emerytury stażowe - czy Sejm obniży wiek emerytalny?

Emerytury stażowe - czy Sejm obniży wiek emerytalny?
Drukuj Skomentuj

Już w październiku tego roku Sejm zdecyduje, czy wprowadzi emerytury stażowe. Jeśli posłowie zgodzą się na pomysł Solidarności, z pracy będzie można zrezygnować po 35 latach (kobiety) i 40 latach kariery (mężczyźni), co wiąże się z obniżeniem wieku emerytalnego dla niektórych Polaków.

Emerytury stażowe – związkowcy zbierają podpisy


Związkowcy z OPZZ oraz Solidarności od lat walczą o wprowadzenie emerytur zależnych od stażu pracy. Na początku czerwca złożyli w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Jest to projekt obywatelski, więc żeby posłowie podjęli na ten temat rozmowy, muszą zebrać 100 tys. podpisów.

 

Sprawdź również: Zasiłek przedemerytalny 2021 - kto może go otrzymać?


„Nie wiem jeszcze, ile już zebraliśmy podpisów, czekamy na raporty z regionów. Zgodnie z przepisami mamy na ich zebranie czas do 6 października. Wówczas złożymy projekt na ręce marszałek Elżbiety Witek. Od niej będzie zależało, kiedy dojdzie do pierwszego czytania ustawy”
– powiedział „Super Expressowi” Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności.

 

Emerytury stażowe – co przewiduje nowy projekt?


Projekt przewiduje, że na emeryturę będzie można przejść po przepracowaniu 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni) oraz uzbieraniu odpowiedniego kapitału w ZUS.

 

Czytaj także: Emerytura a umowa zlecenie - co trzeba wiedzieć?

 

„Ta ustawa obniży de facto wiek emerytalny, a emerytury stażowe będą niskie, niewiele wyższe od minimalnego świadczenia z ZUS” – tłumaczy „SE” Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.


Nie wiadomo jednak, czy Prawo i Sprawiedliwość przystanie na pomysł Solidarności. Tym bardziej, że Andrzej Duda również pracuje nad dokumentem dotyczącym emerytur stażowych.Źródło: Super Express

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!