Fakty i mity o koronawirusie SARS-CoV-2. TOP 13

Fakty i mity o koronawirusie SARS-CoV-2. TOP 13
Drukuj Skomentuj

Wraz z rozwojem choroby COVID-19, narodziło się wiele fake news'ów na jej temat. Właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę najczęstszych mitów dotyczących nowego koronawirusa i wywołanej przez niego pandemii. Czy koronawirus jest groźniejszy od grypy? Czy może on przenosić się na paczkach z Chin? Odpowiedź na te i wiele innych pytań, znajdziesz poniżej.

1. Koronawirus to nowy rodzaj zagrożenia, o którym naukowcy nie posiadają wiedzy.

 

FAŁSZ: Naukowcy znają 7 różnych rodzajów koronawirusów. Jak twierdzą badacze, średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi, wywołują różne choroby układu oddechowego.

 

 

2. Koronawirus szybciej się rozprzestrzenia niż dotychczas znane wirusy.

 

FAŁSZ: Faktem jest, że koronawirus SARS-coV-2 jest bardzo zakaźny, jednak nie można powiedzieć, że rozprzestrzenia się szybciej niż inne, znane nam wirusy. Dla przykładu, nie jest on tak szybki jak np wirus ospy wietrznej czy odry.

 

 

3. Przebieg choroby COVID-19 jest silnie niebezpieczny dla zdrowia i często kończy się śmiercią.

 

FAŁSZ: U 80% chorych choroba przebiega łagodnie. Ciężkie przebycie choroby dotyczy jedynie osób starszych, które mają obniżoną odporność.

 

 

4. COVID-19 powoduje więcej zgonów niż sezonowa grypa.

 

PRAWDA: COVID-19 powoduje śmierć u około 3,4 % chorych, natomiast w przypadku grypy jest to poniżej 1%.  Koronawirus jednak nie przenosi się tak szeroko jak grypa.

 

 

5. Koronawirus może przenieść się na paczkach z Chin.

 

FAŁSZ: Czas utrzymywania się koronawirusa na powierzchni paczki zależy od wilgotności i temperatury powietrza. Pewnym jest jednak, że zanim paczki zostaną dostarczone do Polski, wirus zginie. 

 

 

6. Koronawirus może przenosić się na rzeczach takich jak pieniądze, telefony, klamki, przyciski w windzie.

 

PRAWDA: Wirusy mogą przetrwać do kilku godzin na rzeczach na których znajdują się wydzieliny zarażonego. Istotnym elementem prewencyjnym jest dokładne mycie rąk.

 

 

7. Maseczka ochronna chroni przed zakażeniem.

 

FAŁSZ: Maseczki ochronne mogą uchronić jedynie osoby które są już zarażone przed rozprzestrzenianiem się wirusa dalej (pod warunkiem ich częstego zmieniania). Nie zaleca się, aby maseczki ochronne były noszone przez osoby zdrowe.

 

 

8. Termometry mogą potwierdzić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

 

FAŁSZ: Urządzenia pomiarowe mogą wykryć jedynie, że u kogoś pojawia się podwyższona temperatura. Nie są jednak w stanie twardo potwierdzić zakażenia. 

 

 

9. Kiedy nadejdzie wiosna, problem z koronawirusem się skończy.

 

FAŁSZ: Choć istnieje nadzieja, że wirus SARS-CoV-2 może podobnie jak wirus grypy objawiać się tylko w sezonie zimowym, to niestety nie ma potwierdzających to badań. 

 

 

10. Witamina D pomaga zakażeniu koronawirusem.

 

FAŁSZ: Żadna witamina nie jest w stanie zwalczyć koronawirusa. Należy pamiętać, że nadużywanie witamin, szczególnie witaminy D może zaszkodzić zdrowiu.

 

 

11. Tabletki z cynkiem pomagają przeciwdziałać namnażaniu się wirusa w gardle i nosie.

 

FAŁSZ: Nie wykazano przeciwwirusowego działania suplementów zawierających cynk. Nie należy, bez konsultacji z lekarzem, suplementować cynk ze względu na możliwość jego przedawkowania. Przedawkowanie cynku objawia się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha oraz biegunką.

 

 

12. Mydło w kostce lepiej zabija bakterie niż mydła w płynie i żele.

 

FAŁSZ: Prawidłowe mycie rąk nie jest uzależnione od formy, w której się znajduje.

 

 

13. Należy zgolić brodę, aby uchronć się przed koronawirusem.

 

FAŁSZ: Broda nie ma wpływu na zarażenie koronawirusem. Należy jednak zachować szczególną higienę osobistą.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!