Fala tegorocznej grypy sezonowej

Fala tegorocznej grypy sezonowej
Drukuj Skomentuj

Jak podkreślił dr n. med. Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji - w ostatnich tygodniach, w Polsce odnotowano największą liczbę zachorowań na grypę.

Specjaliści ocenili, że grypa corocznie dotyka około 10-15 proc. społeczeństwa. W Polsce choruje na nią więc 3-4 mln ludzi. Nie jest jednak tak, że zapadają na nią wszyscy. Część populacji ma naturalną odporność, część nie ma po prostu okazji się zarazić, a część jest zaszczepiona. 

 

Około połowę przypadków zarejestrowanych w Polsce zachorowań stanowią dzieci do piętnastego roku życia. Z uwagi na to, iż przebywają one w większych skupiskach, takich jak szkoły, przedszkola i żłobki - wirus z łatwością może się rozprzestrzenić. Od dzieci zwykle zarażają się dorośli, a grupą najbardziej obarczoną ryzykiem powikłań są osoby starsze, które łapią infekcję najczęściej w sklepach, w komunikacji miejskiej oraz w kontaktach z chorymi w domu.

 

Przebieg choroby jest bardzo typowy. Początkowo odczuwamy łamanie w kościach, bóle mięśniowe, a czasami gorączkę. Wirus znajduje się już wtedy w wydzielinie nosa i gardła, a więc wydostaje się na zewnątrz w momencie kichania, kaszlu, a nawet samego mówienia, dlatego łatwo możemy zarazić innych. Okres zakaźny trwa od 3 do 5 dni, lecz niekiedy dochodzi do powikłań w postaci zapalenia oskrzeli, czy grypowego zapalenie płuc, w wyniku czego proces ten może wydłużyć się do nawet 3 tygodni.

 

Wirusy grypy są w stanie przeżyć około kilkudziesięciu minut na naszych rękach i około 8 godzin na różnego typu przedmiotach jak np. chusteczkach higienicznych lub blacie stołu. Warto o tym pamiętać, gdyż taki fizyczny kontakt z patogenem jest jednym z najczęstszych sposobów przenoszenia zakażeń. 

 

Aby uniknąć zarażenia grypą wystarczy odsunąć się od osoby, która kicha lub kaszele, a wszelkie 'odpady' w postaci zużytych chusteczek higienicznych należy od razu wyrzucać do śmietnika, aby nie stanowiły one pożywki dla wirusa. Jeśli chodzi o kwestię szczepień, powinniśmy je rozpocząć jesienią, kiedy grypy nie ma.

 

Lekarze podkreślają, że bardzo ważne jest odpowiednie leczenie grypy. W walce z chorobą stosuje się oseltamivir - lek będący inhibitorem jednego z najważniejszych enzymów wirusa grypy, który powoduje, że jeśli zaczynamy go przyjmować we wczesnej fazie choroby, hamujemy jej rozwój. Należy zaznaczyć, że są to leki wydawane na receptę i jeśli zostaną zastosowane szybko - możemy powrócić do zdrowia już nawet po 3 dobach, bo wirus nie zdąży zadomowić się w naszym organizmie.


źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe