Fizykoterapia a fizjoterapia

Fizykoterapia a fizjoterapia
Drukuj Skomentuj

Często słyszymy o fizykoterapii i fizjoterapii. Wiadomo, że założeniem obu jest oddziaływanie na organizm człowieka bodźcami, które pochodzą z natury bądź są wytworzone sztucznie. Jednak czy są to pojęcia, które można stosować zamiennie? Czy może jest między nimi jakaś różnica? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Czym jest fizjoterapia


Fizjoterapia to metody lecznicze, które wykorzystują fakt, że organizm człowieka jest tak wrażliwy na bodźce.  Dzięki fizjoterapii możliwa jest rehabilitacja medyczna, gdyż jej celem jest przywracanie sprawności fizycznej osobom, które przebyły przewlekłe choroby oraz przeciwdziałanie nawrotom ich dolegliwości. Ze względu na zastosowane bodźce wyróżniamy: balenoterapię, klimatoterapię, kinezyterapię, hydroterapię, masaż leczniczy, terapię manualną.

Określony bodziec powoduje w naszym organizmie konkretną reakcję. Jeżeli odpowiednio go dobierzemy wywołamy pożądane zachowanie mięśni lub produkcję konkretnego hormonu. Jeśli zadziałamy odpowiednimi bodźcami świetlnymi lub ruchowymi (kinezyterapia) wzmocnimy siłę mięśni, przy okazji oddziałując również na odległe części ciała. Dzięki temu gimnastyka lecznicza będzie jeszcze bardziej wydajna.

Dzięki fizjoterapii możliwe jest uporanie się z bólem, wzmocnienie siły mięśni, ogólna poprawa kondycji. Fizjoterapia pozwala podwyższyć komfort życia osobom, które już do pełnej sprawności nie wrócą. Dzięki ćwiczeniom mogą stać się bardziej samodzielne, co pozwoli im odzyskać również komfort psychiczny. Poza tym stwarza ona optymalne warunki do gojenia się ran, zrastania złamanych kończyn czy regeneracji organizmu po dużym wysiłku. Fizjoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia, układu nerwowego, chorób skóry, układu pokarmowego. Pomaga też rozwiązywać problemy związane z zaburzeniami przemiany materii.

 

Dowiedz się więcej o fizjoterapii. Wejdź i zobacz: Co to jest fizjoterapia

 

Czym jest fizykoterapia


Skoro fizjoterapia to metoda leczenia wykorzystująca wrażliwość na bodźce, co to jest fizykoterapia? Najprościej powiedzieć, że jest to po prostu dział fizjoterapii. Fizykoterapia wykorzystuje jedynie takie naturalne czynniki, jak temperatura, promieniowanie UV, prąd elektryczny czy ultradźwięki.

Rehabilitacja ruchowa również wspomagana jest przez zabiegi fizykoterapii, które pomagają w zwiększeniu ogólnej wydolności organizmu, zwalczają ból i stany zapalne oraz wspomagają pracę narządów wewnętrznych. Fizykoterapia jest podstawą leczenia uzdrowiskowego. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zaliczamy kriokomorę, laseroterapię, elektrolecznictwo, magnetoterapię, terapię ultradźwiękami jak również saunę czy łaźnię.

 

Poznaj lecznicze działanie ultradźwięków. Zobacz: Ultradźwięki w fizykoterapii


Fizykoterapia jest zatem jedną z leczniczych metod fizjoterapii. Mimo że oba pojęcia są ze sobą związane warto zapamiętać, że nie są to synonimy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (4)

Słowa kluczowe