Gdzie chcą mieszkać seniorzy? Wybierają przede wszystkim samodzielność

Gdzie chcą mieszkać seniorzy? Wybierają przede wszystkim samodzielność
Drukuj Skomentuj

Gdzie chcą mieszkać seniorzy? Okazuje się, że zależy im przede wszystkim na samodzielności, choć nie chcą być zbyt daleko rodziny i przyjaciół. Jaki styl życia wybierają osoby starsze po 60 roku życia?

Gdzie chcą mieszkać seniorzy?


Naukowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przeprowadzili badania dotyczące preferencji mieszkaniowych i życiowych polskich seniorów. Okazało się, że osobom w tym wieku zależy przede wszystkim na dostępie do parków, sklepów spożywczych, bibliotek i przychodni.

 

Sprawdź również: 3 sposoby na wygodny dom dla seniora


„Już pierwsze, cząstkowe wyniki badań pokazują, jak bardzo na przestrzeli ostatnich lat zmieniły się rodzaje aktywności i potrzeby ludzi starszych. Obecni seniorzy są bardziej samodzielni, co znacząco wpływa na ich potrzeby, także te dotyczące zagospodarowania przestrzeni”
– mówi dr hab. inż.  Agnieszka Dawidowicz.


Zwraca uwagę, że seniorki są zazwyczaj wdowami i żyją samotnie. Z kolei mężczyźni zazwyczaj żyją z partnerką lub żoną.


„Lubią być aktywni, szczególnie w pobliżu miejsca zamieszkania. Co ciekawe – choć relacje rodzinne są dla nich bardzo ważne, równie mocno cenią sobie samodzielność, niezależność i własny rozwój. Dlatego najchętniej mieszkaliby blisko dzieci i wnuków, ale w samodzielnych mieszkaniach czy domach jednorodzinnych” – wyjaśnia z kolei dr inż. Marta Figurska.

 

Czytaj także: Silver cohousing, czyli wspólne mieszkanie seniorów - na czym polega?


Z badania wynika również, że seniorzy potrzebują przede wszystkim terenów zielonych, parków i miejsc spacerowych. Istotne są dla nich także sklepy spożywcze, supermarkety, przystanki komunikacji miejskiej i miejsca parkingowe. Ważne są również biblioteki, ogródki działkowe, przychodnie lekarskie oraz kościoły i cmentarze.

Źródło: misyjne.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!