Gdzie wyrzucić zużyte rękawiczki i maseczki? Wytyczne GIS

Gdzie wyrzucić zużyte rękawiczki i maseczki? Wytyczne GIS
Drukuj Skomentuj

Gdzie wyrzucić zużyte rękawiczki i maseczki? Kogo dotyczą nowe wytyczne? Na te pytania odpowiedział Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu w opublikowanych wytycznych ws. postępowania z odpadami mogącymi stanowić źródło zakażeń koronawirusa.

SARS-CoV-2 to wciąż niezbadany do końca koronawirus. Pewnikiem jest, że przenosi się drogą kropelkową, jednak czy inne czynniki środowiskowe mogą być źródłem zakażeń? Nie do końca wiadomo. 3 dni temu paryskie służby sanitarne potwierdziły obecność SARS-CoV-2 w 4 z 27 ujęć wody, pobieranej do czyszczenia miasta i zasilania fontann. To skłania do refleksji nad niezbędnymi środkami minimalizowania zagrożenia zarażeniem.

 

W Polsce aktualnie obowiązuje obowiązek noszenia maseczek bądź innej odzieży zasłaniającej usta i nos. Ustawodawca nałożył również na właścicieli sklepów obowiązek udostępnienia środków dezynfekujących bądź jednorazowych rękawiczek dla klientów. 

 

Nowe rozporządzenie GIS

 

Zarówno po skorzystaniu z jednorazowych rękawiczek jak i maseczek należy je wyrzucić, ponieważ mogą stanowić źródło zakażenia. Pytanie, gdzie to zrobić? Na te pytania odpowiedział GIS wraz z Ministerstwem Klimatu w nowo wydanym dokumencie, regulującym postępowanie z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Kogo obejmuje nowe rozporządzenie?

 

Wytyczne przeznaczone są m in. dla:

 

  • osób zdrowych objętych kwarantanną oraz dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniani się koronowirusa,
  • osób przebywających w izolacji,
  • gmin

 

 

Rękawiczki i maseczki zdrowych osób

 

Rękawiczki i maseczki osób zdrowych, stosowanych np.  w miejscu pracy czy w trakcie zakupów powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady mieszane.

 

Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji

 

Śmieci wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji są częścią odpadów komunalnych. Z uwagi na możliwość zarażenia oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych dotyczących aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów, należy zachowywać wobec nich szczególne środki ostrożności. 

 

Maseczki i rękawiczki używane w miejscach pracy/zakupach

 

Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być zebrane w workach, które po zawiązaniu muszą trafić do pojemnika na odpady mieszane. Pozostałe odpady takie powinny być segregowane i wrzucane do właściwych do tego pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane). Zaleca się, aby worki z odpadami nie zapełniać powyżej ¾ i nie zgniatać. Przed i po każdej czynności związanej z przenoszeniem/pakowaniem odpadów należy użyć rękawic ochronnych i umyć/zdezynfekować dokładnie ręce.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!